Farkındalıkla odaklanma eğitimi veriliyor

 Avrupa’dan ve Türkiye’den öğretmenlerin de katıldığı ve “farkındalıkla odaklan” adı verilen eğitimle minikler izlenerek kendileri hakkında analizler yapılıyor. Uygulama hakkında bilgi veren Serap Toker Uykun:“Farkındalıkla Odaklan” Etwinning projesi Focus With Mindfulness kapsamında Derince Bülent Türker Anaokulun’da çocuklarla bilinçli farkındalık çalışmaları yapıyor.

Projeye Avrupa'dan ve ülkemizin çeşitli bölgelerinden öğretmenler de katılıyor. Proje uygulamalarında zihin çalışmaları, duygular, nefesi izlemek, vücut taraması, dikkat ve duyguların düzenlenmesi yer alıyor. Bu sayede çocuğun yoğun düşüncelerden dikkati arınarak bilişsel bir esnekliğe ulaşması hedefleniyor.

Projede ; okul öncesi öğrencilerinin gelişiminde “Mindfulness” temelli etkinlikler gerçekleştiren , etkinliklerin sonuçlarını analiz eden öğretmenler bu çalışmalarını dijital platformlarda eğiticimler ve ailelerle paylaşıyorlar” dedi.

Projenin kurucu üyesi Okul Öncesi Öğretmeni Serap Toker Uykun; “Çağımızın çocuklarında tablet, cep telefonu, televizyon vb. sebebiyle sıklıkla gözlemlediğimiz (hiperaktivite, dikkat eksikliği, odaklanamama) sorunlarının çözümünde, Mindfulness çalışmalarıyla olumlu yönde gelişmeler kaydettiler. En güzel tarafı da okul öncesi dönemi çocukları bu uygulamalara severek katılıyor” dedi.

- Kocaeli Ses Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.seskocaeli.com/haber/10166372/farkindalikla-odaklanma-egitimi-veriliyor