Görsem Kafe'de Engelliler Haftası etkinlikleri

İzmit Belediyesi 10-16 Mayıs Engelliler Haftası olması sebebiyle, Görsem Kafe'de saat 13:00 ile 17:00 arasında Görme Engelliler Dayanışma Derneği'nin öncülüğünde gerçekleşen programa İzmit Belediyesi Başkan Yardımcısı Dilek Yalçın, İzmit Belediyesi Muhtarlık Masası Koordinatörü Ercan Umutlu' da katılım gösterdi. Program Görsem Derneği'nin Şube Başkanı Dursun Karaman'ın açılış konuşması ile başladı.

Dursun Karaman: "Engelliler adına çıksan yasanın üzerinden tam 17 yıl geçti. Biz halen tek başımıza bir yere gidemiyorsak, ulaşım sağlayamıyorsak, kütüphanelerde kitap okuyamıyorsak burada bir sorun var demektir. Biz gıda yardımı değil, çalışarak, emeğimizle kazandığımız gelirle geçineceğimiz günlerin özlemi içindeyiz. Başta kamu kurumları olmak üzere tüm iş yerleri, boş tuttukları engelli kontenjanlarını en kısa sürede doldurarak, engelliye kendi emeğiyle yaşama, kimseye muhtaç olmadan kendi ayakları üstünde durma olanağını vermeli. Seçme ve seçilme haklarımız kısıtlı. Bizde her vatandaş gibi özgürce kullanmak istiyor, yaşamak istiyoruz. Siz bunları okuyup dinlemekten bıksanız da, tüm sorunlarımız çözülünceye dek anlatmaya devam edeceğiz" dedi.

Etkinlikler Barış İlköğretim Okulu görme engelli sınıfının müzik korosu tarafından verilen konser ile devam ederken, Görme engelliler arası satranç ve domino gösterileri ile devam edecek. Program sonunda Görme engelli müzisyenlerin konseri ile sona erecek.

- Kocaeli Ses Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.seskocaeli.com/haber/10207419/gorsem-kafede-engelliler-haftasi-etkinlikleri