Öğretmene saldırıyı kınadılar

İlimizin en eski ve en köklü eğitim kurumlarından olan İnkılap Ortaokulu’nda, geçtiğimiz Ocak ayında ortaya çıkardığımız cinsel istismarın yankıları sürüyor. Bir kız öğrencinin annesine anlatmasıyla ortaya çıkan olayda 1 öğrencinin onlarca öğrenciye cinsel istismarda bulunduğu tespit edilmişti. Uzaklaştırma cezası verilen öğrencinin aynı okulda eğitime devam etmesinin ardından veliler, okul müdürü Harun Bingöl ve okul idaresinin bir süre olayı yetkililere bildirmediğini iddia ederek Milli Eğitim Bakanlığı’na kadar ihbarda ve şikayette bulunmuştu.

4 ayın ardından veli olan baba ve oğlu, okula gelerek okul müdürü ile görüşmek istediğini belirterek bağırmaya başladı. Durumu anlamaya çalışan ve sakinleştirmek isteyen Abdullah Köse adlı öğretmen okula gelen iki kişinin saldırısına uğradı. Darp edilen öğretmen olayın ardından hastaneye giderek darp raporu aldı.

Okul önünde protesto ettiler

Görevi başındayken veli tarafından darp edilen öğretmen adına okulun önünde protesto gerçekleştirildi. Okul önünde toplanan müdürler, öğretmenler, Eğitim-İş, Eğitim-Bir-Sen, Eşit Haklar-Sendikası, Hürriyetçi Eğitim-Sen, darp edilen öğretmen Abdullah Köse ile birlikte "Öğretmene Şiddet Sona Ersin" sloganı ile konu ile alakalı bir araya geldi. Yaşanan olay hakkında, süren dava neticesinde müdür ve öğretmenler açıklama yapamayacağını belirtti.

Konuşma gerçekleştiren Eğitim İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım, "Daha önce defalarca gördüğümüz öğretmene şiddet olaylarının bir yenisi de 2 gün önce İnkılap Ortaokulu'nda gerçekleştirilmiştir. Görevi başında bir öğretmenimiz okulu basan bir veli tarafından hakarete ve fiziksel saldırıya uğramıştır.

Öğretmenimiz darp raporu almış olmasına rağmen saldırıyı gerçekleştiren kişiye herhangi bir işlem yapılmamış, olayın ertesi günü tekrar okula gelerek saldırgan davranışını sürdürmeye devam etmiştir. Yetkilileri görevini yapmaya davet ediyoruz. Bugüne kadar okullarımızda yeterli güvenlik önemleri alınmamış ve okullarımızda eğitim çalışanlarına uygulanan şiddete seyirci kalınmıştır.” dedi.

- Kocaeli Ses Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.seskocaeli.com/haber/10218820/ogretmene-saldiriyi-kinadilar