Mutlu şehir, mutlu insan

Suna Arslan
Suna Arslan

TÜİK  araştırmalarında gördüğümüz bazen merak ettiğimiz, bazen de acaba neden diye düşündüğümüz  sonuçlar çıkar.

Türkiye’nin en güzel şehri, en yaşanabilir şehri, modern şehri, güvenli şehri, dürüst, kültür, sanayi, maden, mutlu şehri vs gibi sıralamalar yapılır.

Benim için en önemlisi o şehirlerde yaşayan insanların mutluluğudur.

Kocaeli "MUTLU ŞEHİR" sloganı ile her yeri donatsa da şu ana kadar mutlu şehirler sıralamasında yerini bulamadı.

Bunun neden ve niçinlerini sizlere bırakıyorum. Şehirler mi insanları mutlu etmiş, insanlar mı şehirlerine mutluluk katmış?

Mutlu şehirlere bakarken ISPARTA ve SİNOP için yapılan yorumlara baktım. Özellikle seçmedim, sadece yorumlar dikkatimi çekti.

ISPARTA, gül diyarı. Gülün insana huzur verdiği söyleniyor. Gül kokusunun ruha esenlik verdiği, öfke ve depresyonu azalttığı belirtiliyor. Hatta eski bir Çin atasözü çokça kullanılıyor.

"Gül verenin elinde, gül kokusu kalır." Belki de bu sözün anlamını en çok sevilen insan, insan sevgisini verendir diye kullanıyorlar. Bu kentin sıralamaya girmesine bu şehri mis gibi kokutan, en doğal antidepresan olan gül kokusu mu ya da elde kalan insan sevgisi mi sebep oluyor?

SİNOP, Büyük İskendere kafa tutup ‘’GÖLGE ETME BAŞKA İHSAN İSTEMEM’’ diyecek kadar cesaret gösteren antik çağ filozoflarından Diyojen’in doğduğu şehir. Elindeki fenerle dürüst adam aradığı söylenen, hayatının çoğunu fıçı içinde geçiren, insanlara ellerinde olanlarla mutlu olmayı, sahip olamadıklarına kafayı yormamayı öğütlemiş bir filozof.

SİNOP halkı mutlu olmak için daha fazlasına tamah etmedikleri, ellerindekiyle mutlu olmayı, dürüstlüğü ön plana çıkarmak için gayret etmeye çalışmalarından mı mutlu şehirler sıralamasına giriyor?

Tabi ki yazdıklarım sadece 2 örnek. Her kentin kendine göre muhakkak çok güzellikleri vardır. Aslında mutlu şehirleri mutlu insanlar yaratır .Bu benim kendi düşüncem.

Mutlu insan olmak, günümüzde yaşanılan şehirlerdeki sosyal ortama, yaşadıkları soruna, ekonomik ortama, gürültü, karmaşa, trafik, işsizlik vs nedenlerle değişiyor. Birbirine tahammülsüz stresli insanlar haline geliyoruz.

Mutluluk bizim hayattaki beklentilerimizle artıyor veya azalıyor. Mutluluğu büyük beklentilerimizin arkasına bırakıyoruz.

İstediklerimiz olmayınca mutlu olmayacağımızı düşünüyoruz. İnsanların çoğu dostluğu, dayanışmayı, yardımlaşmayı, sevgiyi geçmişte bırakıp, mevki, para, hırs ve rekabet için başka insanları mutsuz etmeye çalışıyor.

Sonuçta hem kendimizi hem de karşımızdakini mutsuz ediyoruz.

Her insanın hayatta mutlaka mutlu olacağı şeyler vardır. Önemli olan bunu insanın kendinin fark etmesidir. Bazen sizin mutsuzum dediğiniz hayatınız, bir başka insanın mutluluk hayali kurduğu bir hayat olabilir.

Mutluluk için sahip olamadıklarınız daha çok sahip olduklarınızla mutlu olmaya çalışın. Çünkü mutlu insanlar, mutlu toplumlar yaratır.

Mutlu toplumun olduğu her şehir bence en mutlu şehirdir.

- Kocaeli Ses Gazetesi, Suna Arslan tarafından kaleme alındı
https://www.seskocaeli.com/makale/11205661/suna-arslan/mutlu-sehir-mutlu-insan