Haydi Fatma Bacım, başarabilirsin..!

İsmet Çiğit
İsmet Çiğit

Belki beklentilerim gereksiz yüksekti. Belki 15 yıldan sonra İzmit Belediyesi AKP’den CHP’ye geçince, bu değişimle birlikte belki 5 yıl sonra eğer doğru dürüst aday gösterilirse- Büyükşehir’in de AKP’den alınabileceği görününce ben biraz fazla hayale kapılmıştım…

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in 31 Mart öncesi CHP’den adaylığı kabul etmesi için en çok bastıran kişilerden biri benim.

Yine 31 Mart öncesi, patronu AKP’li olan gazetede çalışırken, herkesin içinde ve kameraların önünde Fatma Kaplan Hürriyet’e “Ben oyumu size vereceğim” diyen tek adam benim.

31 Mart seçimleri sonrası Fatma Kaplan Hürriyet’i Belsa’da ziyaret ettikten sonra “CHP’li bir belediyeye 15 yıl sonra girdiğim için içim açıldı, Umarım, 5 yıl sonra da Fatma Hanım’ı sahildeki binada ziyaret etme fırsatı bulurum” diye yazdığım için 40 yıllık işinden kovulan da benim.

…………………………….

Bütün bu nedenlerle, 31 Mart sonrasındaki CHP’li İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet adına yüksek beklentiler içinde bulunmaya da hakkım olduğunu düşünüyorum.

Ama aradan geçen 8 aylık sürenin sonunda hayal kırıklığı yaşadığımı söylemezsem de kendime haksızlık etmiş olacağım.

Şahsen ben, 62 yıllık ömrünün tamamını İzmit’te geçirmiş, İzmit’in her yerini dolaşan, gören ve yaşayan biri olarak, Fatma Kaplan Hürriyet’in göreve başlamasından bu yana şehrimde belirgin bir değişiklik görmedim.

Bu duruma, hem kendi adıma, hem şehrim adına, hem CHP adına, hem de Fatma Hürriyet adına üzülüyorum…

2004 yılında İzmit Belediyesi(o zaman Saraybahçe’ydi) Metin Alan’dan Halil Vehbi Yenice’ye geçtiğinde, hemen ilk somut değişiklikleri yaşamıştık.

En azından Halil Vehbi Yenice kendisinden önceki dönem israflarını, hatalarını çok net biçimde kamuoyuna açıklamıştı.

Sonra İzmit Belediye Başkanlığı AKP’nin kendi içinde değişti.

Halil Vehbi Yenice yerine Nevzat Doğan geldi…

Nevzat Doğan döneminde de değişim hızla görüldü.

Sanki hep şık giyinen ve hep yüzüne yapmacık bir tebessüm oturtarak dolaşan Belediye Başkanı’nın içinde sürekli büyüttüğü kibirle tanışma imkanı bulduk.

Nevzat Doğan öyle veya böyle proje üreten, elindeki Belediye Bütçesini çok hesaplı kullanan, ama insani ilişkiler açısından son derece zayıf, kin tutan, kibirli ve gösterişe meraklı bir Belediye Başkanıydı.

Cenaze namazlarına bile önceden şoförünü gönderip, en ön safta kendisine yer ayırtır, kendisi son anda gelip, imamın arkasındaki yerini devralırdı.

Her randevusuna, sanki kasıt yapar da, herkese kendisini bekletmek istermiş gibi geç giderdi.

……………………..

Şimdi Fatma Kaplan Hürriyet dönemi.

İzmit’te bir değişiklik görmek istiyor insan…

Aradan geçen 8 ayı aşkın sürede Fatma Hanım’a “Sen değişik ne yaptın?” diye soracak olsanız, herhalde “İsmet Çiğit hakkında dava açmak için Adliye’ye kadar yürüdüm” demekten başka icraat söyleyemeyecektir.

Hoş; o açmak istedikleri dava da güdük oldu, gitti.

Keşke, hiç değilse savcıya lafını geçirebilseydi.

Her şeye rağmen, Fatma Kaplan Hürriyet’in başarılı olmasını, bu kentte iz bırakmasını, bu kentin ışıklarını yakmasını, 2023’de da göğsünü gere gere Büyükşehir adayı olup, kazanmasını istiyorum.

Çünkü en azından medeni bir tarafı var.

Cuma akşamı, Sabancı Kültür Merkezi’nde Ferhat Göçer tek kişilik oyunu olan “Aldırma Gönül”ün galasını İzmit’te Sabancı Kültür Merkezi’nde yaptı.

Biz İzmitliler, hem Nevzat Doğan, hem İbrahim Karaosmanoğlu döneminde tiyatro salonuna oyun başladıktan sonra giren, adeta başlamış oyunu bölen, küp gibi yerinde oturan, hatta genellikle oyunu ilk yarısının sonunda sanki çok önemli başka bir işi varmış gibi- terkedip giden Belediye Başkanları görmüştük.

Fatma Hanım, oyun başlamadan önce salona girdi. Oturacağı ön sıradaki koltuğuna yerleşmeden önce ön sıradaki herkesle el sıkıştı, arka sıralara el salladı.

Yerine oturdu, büyük bir keyifle sonuna kadar oyunu izledi.

Oyunun sonunda “Aldırma gönül” şarkısını, sanatçı Ferhat Göçer ve bütün salonla birlikte coşkuyla söyledi.

Yani hamurunda bir medeniyet,.

Biz zerafet, bir katılımcılık var. AKP’lilerde bunların hiç birini göremezsiniz..

Tiyatro salonuna geç gelir, oturdukları yerde çekirdek çıtlatır, sonra kapıda hazırolda bekleyen şoförlerine veya yardımcılarına oyun sahnede devam ederken el edip, kendilerine su isterler.

Oysa İzmit bu değil.

İzmit, binlerce yıl öncesinden gelen medeniyetin, zerafetin beşiği.

Keşke Fatma Hanım, 3 Aralık’ta Bağçeşme’dekiSanta Barbara anmasına, ayine de cesaret gösterip katılabilseydi.

Ama geçen sabah İstiklal Caddesi’nde esnafla kahvaltı yapmış.

İzmit esnafı çok dertli.

Onların dertlerini dinlemiş.

Bazı önemli sözler vermiş. İzmit’in 15 yıldan beri unuttuğu “Yılbaşı” konusunda Fethiye Caddesi’nde programlar yapılacağını söylemiş…

Bunları da bir umut olarak görüyorum.

Tüm samimiyetimle, Fatma Bacı’ya seslenmek istiyorum:

Yaparsınız Fatma Hanım. İzmit’i yeniden eski İzmit yapabilirsiniz. İnsanların samimiyetle birbirine salam verdiği, başka kentlerden insanların İzmit şehir merkezini görmek için can attığı, özellikle kadınların çok rahat ve güvenli şekilde sokaklarında dolaşabildiği bir İzmit yaratabilirsiniz…

Hala krediniz var. Hala desteğiniz var.

Bu kentin medeniyete, zerafete, bu kentin gönülden gülen, herkese aynı gözle bakan, kimseyi aşağılamayan yöneticilere gerçekten çok ihtiyacı var.

Gelin bu yılbaşı gecesi Fethiye Caddesi’ni pırıl pırıl ışıklandıralım.

Gelin, bu yılbaşı gecesi, hep birlikte Fethiye, İstiklal Caddesi’nde toplanalım.

İzmit’i yeniden eski İzmit yapalım.

- Kocaeli Ses Gazetesi, İsmet Çiğit tarafından kaleme alındı
https://www.seskocaeli.com/makale/3711731/ismet-cigit/haydi-fatma-bacim-basarabilirsin