Fatma Hanım’a dost tavsiyesi

İsmet Çiğit
İsmet Çiğit

Bunca yıl geçti. Bu kentte neredeyse yarım asırdan beri her gün yazı yazıyorum.

Elbette yazdığımız yazıların ucu kimi zaman birilerine dokunuyor.

Ama yazılara geri dönüşler, kentin nabzını daha iyi tutmama da yardımcı oluyor.

31 Mart 2019 tarihindeki yerel seçimlerde bana göre önemli bir mucize gerçekleşti. İzmit’te CHP adayı Fatma Kaplan Hürriyet seçimi kazandı.

Hürriyet, hırslı, kendisi için önemli hedefler koymuş bir siyasetçi. Zaten, İzmit Belediye Başkanı olduğu günden itibaren hatta daha İzmit için aday olmadan önce kafasına Büyükşehir Belediye Başkanlığını koymuştu.

Yolu açık olsun, bana kalsa, benim elimde olsa, Fatma Hanım’ın şimdiden Büyükşehir Belediye Başkanı olmasını isterim.

Ancak bunca yıl içinde bir şey öğrendim: Kırıp dökerek siyaset olmuyor. Kırıp dökerek siyasette yükselmek mümkün değil.

……………………………………..

Fatma Hanım’ın önünde siyaset tarihinin çöplüğüne gitmiş pek çok örnek var. En yakın örnek, kendisinden önceki İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’dır.

Kendisine Büyükşehir’i hedefledi. Herkesi kırıp döktü. Özellikle kendi partisi içindeki insanlarla ters düştü. Sonunda İzmit’i terk edip gitmek zorunda kaldı.

Bu konuda ters örnek ise Sefa Sirmen’dir.

Kendisine en çok kızan, en çok eleştiren insanlara bile el uzattı, yakınlaştı. Kocaeli siyasetinde bir efsane haline geldi.

Daha pek çok örnek gösterilebilir.

Siyaset, sürekli adam harcamak, herkese tepeden bakmak değil, sürekli insan kazanmak, taraftar kazanmak, insanların sevgi ve sempatisini kazanmak sanatıdır.

…………………..

Her gün farklı konularda yazılar yazıyorum.

Bu kentte hiç kimsenin yapamadığını, yapmaya cesaret edemediğini yapıyor, zaman zaman Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ı eleştiriyorum.

İlginçtir, çok değil ama Büyükakın’ın hatırı sayılır seveni var. Destekçisi var… Onlar beni sevmiyor, ben de onları sevmiyorum ama Büyükakın’ın çevresindeki halk ve özellikle partililerinin desteğini hissedebiliyorum.

Fatma Hanım’a gelince. Seçimde büyük bir mucize gerçekleştirdi, büyük bir başarı elde etti. Biliyorum, CHP içindeki kimi çevreler çok rahatsız edicidir.

Talepleri bitmez. Elinizi verseniz kolunuzu alamazsınız.

Fatma Kaplan Hürriyet’in bu kişilere karşı tavır koyması, mesafeli durması, taleplerini geri çevirmesi son derece doğrudur.

Ama görüyorum ki, Fatma Başkan’ın çevresinde kendisini seven kimse kalmıyor.

Özellikle CHP içinden kendisine yönelik tepki giderek yükseliyor. Partinin örgütleri ile, parti içinden sürekli bir şeyler talep edenlerle mücadele edebilir, onlara karşı dik duruşu sürdürebilirsiniz.

Ama herkesle kavga etmek, herkesi kırmak, bu siyaseten yapılacak en büyük hatadır.

Son örnek Ertuğrul Akalın oldu.

Akalan’ın İzmit Belediyesi’nde danışmanlık görevine başlamasından büyük memnunluk duymuştum. Çünkü, çok eskiden tanırım.

Ertuğrul Akalın hem çok deneyimli bir siyasetçi, hem gerçek bir demokrat, hem de hepsinden önemlisi çok iyi bir insandır.

Fatma Hanım’a Akalın bile dayanamamış, görevini bırakmak zorunda kalmışsa, Başkan’ın başörtüsünü önüne koyup düşünmesi, kendisini yargılaması gerekir.

Fatma Hanım’ın Kocaeli’de siyasetin sadece Haydar Akar’a sırt dayanarak yapılamayacağını anlaması gerekiyor.

Doğru insanları bulup, doğru yerlere getirdikten sonra, onlara sahip çıkması, onlara değer vermesi, zaman zaman daha ulaşılabilir olması gerekiyor.

Siyasette bir insanı kazanırsanız, 10 insan kazanırsınız. Bir insanı kaybederseniz, 100 insanı kaybederseniz. Bunu anlaması, tavır ve davranışlarını gözden geçirmesi gerekiyor.

Bunları Fatma Hanım’ın kişisel siyasi başarıları için yazmıyorum. Bir sonraki seçimlerde Fatma Kaplan Hürriyet yeniden İzmit Belediye Başkanı olmuş ya da Büyükşehir’e sıçramış benim açımdan hiç önemli değil.

Ama Fatma Kaplan Hürriyet’in olağanüstü çabası ile İzmit’te gerçekleşen değişimin büyüyerek devam etmesi gerekiyor.

Gelecek seçimlerde ilimizin büyük bölümünün, 20 yılda bu kente çok şeyler kaybettiren AKP’den kurtulması gerektiğine inanıyorum.

Fatma Kaplan Hürriyet bu kadar kıra döke giderse, gelecek seçimlerde bırakın Büyükşehir’de değişimi,  İzmit’te bile tekrar geriye dönülebilir.

Böyle bir şey olursa, bu durumun bütün suçu, günahı ve vebali de Fatma Kaplan Hürriyet’in üzerine kalır.

Hürriyet de 5 yıllık başkanlık görevinin ardından sıradan bir avukat sıfatıyla, memleketi Tekirdağ’a dönmek zorunda kalır.

İzmit Belediye Başkanı’nın içinde bulunduğu şartları hepimiz biliyoruz. Kendisinden çok büyük eserler beklemiyor, şapkadan tavşan çıkartmasını da istemiyoruz.

Bulunduğu makamın gücüyle bazı kişileri harcamasını, kendisinden uzak tutmasını da şahsen ben takdirle karşılıyorum. Ama herkese karşı aynı tavır, aynı katı erişilmezlik tutumu giderek daha çok eleştiriliyor.

Bu kadar çok insan sizi eleştiriyor ve tepki gösteriyorsa, bu kadar çok insan sizin çevrenizden uzaklaşıyorsa burada durup kendi durumunuzu gözden geçirmeniz gerekiyor.

- Kocaeli Ses Gazetesi, İsmet Çiğit tarafından kaleme alındı
https://www.seskocaeli.com/makale/5640351/ismet-cigit/fatma-hanima-dost-tavsiyesi