Kapanışı hamsi ile yaptık

İsmet Çiğit
İsmet Çiğit

Geçen hafta Pazar günü, bu balık sezonundaki ilk ve son Lüfer ziyafetini sizlere anlatmış, Geçit’teki mükemmel lüferin ardından nasıl başımın üzerine düştüğümü bile yazmıştım. Yine geçen haftaki yazımda, balık av sezonu bitmeden, Ramazan başlamadan önce Marina’daki teknelerde hamsi partisi gerçekleştirmek istediğimden söz etmiştim.

Sağ olsun bizim Sedat’ın, daha doğrusu artık hepimizin Dayı’sı Yusuf Öztürk. Geçen Salı günü arzuladığım hamsi partisinin en mükemmelini gerçekleştirdi.

Yusuf Dayı, mezat mezat dolaşıp, bir kasa hamsi toplamış…

Sahibi yakın dostu olan Marina’daki Yakup Reis Teknesi’ne bizi davet etti.

Mis gibi Karadeniz Hamsisi. Bir kısmı, kömür ızgarasında, bir kısmı beyaz una bulanmış halde tavada pişirildi. Yine beş kişiyiz. Davetin sahibi Yusuf Öztürk, Sedat, Tuğrul, Can ve Ben.

Yakup Reis teknesi, denizin üzerinde yavaş yavaş sallanıyor. Masaya bir tabak ızgara hamsi, o bitmeden bir koca tabak tavada kızarmış hamsi geliyor. Yusuf Dayı, belki Hamsi sevmeyen olur diye, bir miktar da istavrit almış. Bunlar da tavada pişirilip, önümüze geldi.

Sadece balık ve yeteri miktarda rakı. Aslında İzmit, bu Marina iskelesine bağlı tekne lokantaları çok  meşhur yapabilirdi. Ama kentimiz öyle bir zihniyetle yönetiliyor ki, bu tekneleri ihya edip tanıtmak bir yana, biran önce kapatmak için fırsat kollayanlar iş başında bulunuyor. Umudumuz bir miktar CHP’li Fatma Hanım’dı. Ne yazık, O da böyle yerlerde gözükmekten bile korkuyor. Ne de olsa Büyükşehir’e oynuyor.

Yakup Reis tekne lokantası, İzmitliler için tam bir dost mekanı. Biz öğlen saatlerinde oturduk. Hamsi ızgaranın ilk tabağı bittiğinde, Kocaeli Esnaf Odaları Birliği’nin eski Başkanı, değerli büyüğümüz Kemal Kaya ile Birliğin şimdiki başkanı Kadir Durmuş geldiler. Sonra başka bazı tanıdıklar. Mesela akrabam Ziya Yüksel geldi. Hem hamsi ziyafeti, hem İzmit muhabbeti.

Kemal Kaya ve Kadir Durmuş ile pandemi dönemi nedeniyle uzun süredir karşılaşmamıştık. Hepimiz bir miktar Rıdvan Alyörük, bir miktar Cevat Çetin, bir miktar Tanju Cılızoğlu’ndan birbirimize emanet ve yadigar sayılırız.

Kadir Durmuş’a esnafın durumunu sordum. Büyükşehir Belediyesi, M.Alipaşa bölgesinde bulunan, bir türlü tam anlamıyla kullanılamayan kapalı otopark binasının geniş bir bölümünü Birliğe vermiş. Kadir Durmuş, esnaf odalarının her biri için burada özel ofis yaptırdığını söyledi.

Eskiden işlettiği Birlik Lokantası’nı sordum. Yakın gelecekte Birlik Restaurant’ı yeniden açmaktan söz etti.

Neredeyse hava kararana kadar, bir yandan İzmit’i seyredip, bir yandan İzmit’i konuşup, bir yandan deniz üzerinde çalkalanarak hamsilerin tamamını tükettik…

Yakup Reis’ten çıkarken, baktım düşmeyeyim diye bütün dostlar koluma giriyorlar. Ne olacak, düşsem Geçit’teki gibi taş zemine değil, pis denize düşeceğim. Oram buram yarılmaz nasıl olsa. Ama artık düşmeye falan da hiç niyetim yok.

Büyük haksızlığa uğrayan Güngör’ün yeniden çıkmasını bekliyoruz…

Balık konusunda nefsimi köreltmiş durumdayım. Gelecek eylüldeki yeni sezona kadar, arada şöyle 3-4 kiloluk bir kalkan bulan da çağıran olursa, hayır demem.

Mübarek Ramazan’a da kendimi çok hazır hissediyorum.

Ramazan çıkışındaki Pazar günlerinde de şöyle keyifli kebap yazılarında buluşuruz. Doğrusu Doğan Şimşek Usta’nın Yarımca’daki Yağmur Kebap’ını da çok özledim.

- Kocaeli Ses Gazetesi, İsmet Çiğit tarafından kaleme alındı
https://www.seskocaeli.com/makale/6928081/ismet-cigit/kapanisi-hamsi-ile-yaptik