Şu boşlukta biraz iş yapsak

İsmet Çiğit
İsmet Çiğit

En az 17 Mayıs’a kadar sürecek uzun birTam Kapanma döneminin içindeyiz. Gerçi, içinden geçtiğimiz süreci “Tam kapanma” olarak değerlendirmek biraz komik olabilir.

Ama hala bu ülkede hem kendisine, hem çevresindeki insanlara, hem devletin koyduğu kurallara saygılı olan, çok büyük gelir kaybına uğramayı da göze alarak gerçekten kendisini kapatan pek çok insan var. Her yer tamamen boş olmasa da, ortalık normal zamanlara göre çok daha sessiz, sakin.

Bu ortam, aslında yıllardır birikmiş pek çok sorunu olan kentimizde belediyeler için de çok büyük fırsat olmalıdır. Özellikle Büyükşehir Belediyesi, bu ortamda kimseyi rahatsız etmeden, kent içinde zaten çok büyük sorun olan trafiği daha da sıkıştırmadan pek çok iş yapabilir.

……………..

Örneğin, ilimizde pek çok köy yolu berbat durumda. Bazı köy yollarında artık arabayla gidilmiyor. Karaosmanoğlu döneminde bu kentte bırakın köy yollarını, tarla-bağ-bahçe yolları bile düzeltilmiş, bir kısmı asfaltlanmıştı. Sert geçen kış mevsiminin ardından ilimizin her köşesinden köy yolları ile ilgili feryat yükseliyor. Şimdi, bu mevsimde bu yollar onarılmayacak, yapılmayacaksa ne zaman yapılacak?

Örneğin, İzmit’in ortasından geçen Yürüyüş Yolu’nda iş yapmak, bu yürüyüş yolunu tamamen yenilemek için, içinden geçtiğimiz bu süreçten daha uygun bir dönem bulabilir misiniz?

Pek çok ilçemizde, kenar mahallelerdeki sokaklar perişan halde. Alt yapısı bitmiş, onarılmamış pek çok sokak var. Kaldırımları kırılmış, dökülmüş, insanların yürürken tökezleyip düştüğü, engellilerin hiç kullanamadığı sokaklar var.

Bunları bu dönemde, insanların çok büyük bölümü evlerine kapanmışken onarmayacağız da ne zaman yapacağız.

……………

Hatırlarsınız; bir yıl kadar önce de uzun bir tam kapanma dönemine girilmişti. Bizim Büyükşehir Belediyesi, bu tam kapanma döneminde hiçbir iş yapmamış, tam kapanma bittikten sonra Alemdar Caddesi’ne boru döşemeye kalkmıştı.

Aynı tabloyu, önümüzdeki bayram ertesinde de yaşayabiliriz. Aslında Büyükşehir Belediyesi için bu dönem bulunmaz bir fırsat. Misal, başla yeni tramvay yolunun inşaatına, Kuruçeşme’ye doğru rayları döşe. Ama bizimkiler yatıyorlar. Kapanma biter, insanlar işlerine koşar, dükkanlar açılır; trafik sıkışır, bizimkiler iş yapmaya başlarlar.

Umuyor ve diliyoruz ki, hiç değilse gelecek eylül ayında normal eğitime geçilsin. Bu dönemde Valiliğin de yapması gereken pek çok iş var. Okullar kapalı kaldı ama, okul binaları da yıprandı. İlimizde yeni eğitim yılı öncesinde pek çok okul binasının da elden geçirilmesi gerekiyor. Bazı bölgelerde okullara ek binaların yapılması lazım. Okulların lavabo; tuvaletlerin yenilenmesi lazım. Şimdi, bu dönemde bu işleri yapsak, gelecek eylül ayına kadar okul binalarını pırıl pırıl hazır etsek olmaz mı?

Çalışmaya, bu kente hizmet etmeye niyetli insanlar için, bu tam kapanma dönemi aslında büyük fırsattır. Bu kentte normal zamanlarda iş yapmak, hizmet üretmek artık gerçekten çok zor hale gelmiştir. Sağda solda Büyükşehir Belediyesi’nin devam eden bazı alt yapı işleri var. Pandemi yasakları öncesinde yoğun çalışmanın yapıldığı, trafiğin tıkandığı bu bölgelerde şimdi yasaklar nedeniyle trafik yok ama, çalışmalar da durmuş halde.

Tam kapanma dönemi, halka hizmet sorumluluğu olan belediyeler için “Yan gelip yatma” dönemi olmamalıdır. Tam tersine, daha çok çalışmanın, daha çok iş ve proje üretmenin zamanı olmalıdır.

Mesela, bir “Stat yolu”  sorunumuz var. Umuyor ve diliyoruz ki, Play-Off üzerinden de olsa, gelecek sezon 1 inci Lige yükseleceğiz. Ama hala 33 bin kişi kapasiteli stadımızın yolu yok. Büyükşehir bu dönemde bu işe başlayabilirdi. Ama bu kentte bunları kim düşünecek?

…………..

Havalar ısınmaya başlamışken dikkatimi çeken bir konu daha var. İzmit’in pek çok bölgesinde sinekler birden ortaya çıktı. Özellikle çok küçük, insanın burnuna, ağzına, gözüne kaçan uçan yaratıklar var. Sıcak yaz günleri öncesinde şimdiden ilaçlama çalışmalarına da başlamak gerekiyor. Sorun sadece İzmit’in bazı bölgelerinin sorunu değil. Kentimizin pek çok bölgesinde öbek öbek bataklıklar, su birikintileri var. Buralarda havaların ısınmasıyla birlikte uçan haşereler üremeye başladı. Şimdiden önlem alınmaz, gerekli ilaçlamalar yapılmazsa, yaz aylarında sinek konusunda çok büyük sıkıntılar da yaşayabiliriz.

Yasaklar devam ediyor. Hayat büyük ölçüde yavaşlamış durumda. Bu dönem, içinde bu kente hizmet aşkı taşıyanlar için çok önemli bir fırsattır.

Ama bizimkiler yan gelip yatıyor. Allah hepsine akıl fikir versin diliyorum.

- Kocaeli Ses Gazetesi, İsmet Çiğit tarafından kaleme alındı
https://www.seskocaeli.com/makale/7049894/ismet-cigit/su-boslukta-biraz-is-yapsak