Lastik üreten kardeşim; Sendikanı yakından izle

İsmet Çiğit
İsmet Çiğit

Bu kentte, lastik fabrikalarında çalışan binlerce işçi var. Büyük bölümü, arkadaşımdır, dostumdur, tanırım. Çok sayıda lastik fabrikası emeklisi var. Büyük bölümünü tanırım.

Lastik fabrikasında çalışırken kaptığı zehirler nedeniyle akciğer kanserinden genç yaşta hayatını kaybetmiş pek çok lastik işçisinin haberini yazmışlığım vardır.

Bir dönem, lastik sektöründeki toplu sözleşme, çıkmaza giren pazarlıklarda aracılık bile yapmıştım.  Eski, rahmetli Genel Başkan Karacan döneminde hep bir gazeteci olarak işçiden ve sendikadan yana açıkça taraf olmuş, en iyi sözleşmelerin bağıtlanmasında pay sahibi olmuştum.

Bu nedenle, bugün bu yazıyı yazmakta da kendime hak buluyorum.

………………

Çok zor şartlarda karbon tozlarını akciğerine çekerek lastik üreten sevgili kardeşim…

Son toplu sözleşme pazarlığında sen hak ettiğini alamadın. Bugünkü dolar kuruna göre maaşını hesapla. Dünyada, en iyi lastiği üreten, ama sektördeki en düşük ücretle çalışan işçi sensin. Bu kentte ve bu ülkede senin aldığın maaşı çok zanneden, gözü olan, kıskanan pek çok kişi olabilir. Ama ben biliyorum ki, sen aslında çok daha fazlasını hak ediyorsun…

Sevgili kardeşim, kendi çıkarlarını ve geleceğini korumak adına sendikanı, sendikanın yönetimini yakından takip et. Rahmetli Genel Başkan Karacan dönemi farklıydı. Karacan, başka bir adam, başka bir liderdi.

Ama şimdi durum farklı. Hiç kimsenin, senin sırtına basarak kendisini Karacan yerine koymaya hakkı bulunmuyor. Lastik-İş Sendikası bundan böyle ancak gerçek demokrasi ortamı içinde ayakta kalabilir.

…………….

Lastik üreten sevgili kardeşim; Senin bağlı olduğun işyerine, senin ülkene, senin ailene nasıl sıkı sıkıya bağlı ve sevdalı olduğunu çok iyi biliyorum.

Sen kendine güven. Sen  işini en iyi şekilde yap. En kaliteli lastiği üretmeye devam et. Ama sendikanı da yakından takip et. Senin ödediğin aidatlarla kendilerini dokunulmaz konuma çıkartıp, çok lüks hayat içinde yaşama sevdasına girenleri iyi tanı.

Bakın, yeni kongreler dönemi için ilk delege seçimleri Adapazarı şubesi için yapıldı. Koltuklarını kaybetmek istemeyen mevcut genel merkez yöneticileri, genel merkez kongresine çok az sayıda delege gönderiyor olmasına rağmen Sakarya Şubesi seçimlerinde bile bin bir entrika çevirdiler.

Ardından Kocaeli Şubesi için yapılması gereken delege seçimlerinde, ilimizdeki işyerlerinde yasa dışı işler çevirmeye başladılar, kendi adamlarını delege seçtirmenin telaşına düştüler.

Bunları dikkatle takip et. Bugün senin sendikan Türkiye’deki en güçlü, en varlıklı, en zengin sendikaların başında geliyor. Bu sendikanın sahibi sensin. Bu büyük mal varlığının tek sahibi de sensin. Bunu unutma. Kendini ezdirme, seni sömürmek isteyenlere izin verme.

Bugün, Sarı’nın başkanı olduğu Lastik-İş Genel merkez yönetimi, sadece koltuğunu korumak için çaba harcıyor. Lastik-İş şubelerinin bulunduğu il ve ilçelerdeki yerel basına, yandaş ulusal basına senin cebinden büyük paralar ödüyorlar. Bu nedenle, Lastik-İş’te olup bitenleri, dönen dolapları kimseler yazmıyor.

Sevgili arkadaşım Güngör eline pek çok önemli dosya geçirmişti. Haksız yere özgürlüğü kısıtlanmış olmasa, Güngör bu dosyaları bir bir açacaktı. Lastik-İş’te dönen dolapları kimseler yazamazken, SES yazacaktı.

Ama bundan daha önemlisi, senin sendikana sahip çıkmandır. Sadece mevcut yöneticileri takip etmekle yetinme. Onlara rakip olmaya, sendika yönetimini ele geçirmeye hazırlananları da dikkatle izle. Lastik-İş’te tam demokrasinin, gerçek demokrasinin, yasaların uygulanmasının takipçisi ol.

Biliyorum, haksızlığa, kalleşliğe uğrayıp, işini kaybetmek senin en büyük korkundur.

Ama sen güçlüsün. Dünyanın en kaliteli lastiklerini, en düşük maliyetle üreten, sağlığını, canını ortaya koyan bir emekçisin.

Lastik-İş de kimsenin babasının malı, tapulu malı değil. Lastik-İş senin sendikan, senin örgütün, senin alın terin.

Dikkat et, takip et. İşverenlerle el ele verip, sendikanın parasını, tesislerini kullanarak kendilerine krallık kuranlara izin verme.

Güçlü, üyesinin desteğini arkasına almış, adil yönetilen bir Lastik-İş, lastik emekçisinin en önemli güvencesidir. Böyle bir Lastik-İş’i yaratmak da, karbon siyahı yutarak lastik üreten senin omuzlarına düşen çok önemli bir görevdir.

- Kocaeli Ses Gazetesi, İsmet Çiğit tarafından kaleme alındı
https://www.seskocaeli.com/makale/7181878/ismet-cigit/lastik-ureten-kardesim-sendikani-yakindan-izle