Biz bu akşam Olimpiyat’ta Dünya rekorunu kırardık

İsmet Çiğit
İsmet Çiğit

Tarih, 16 Mayıs 1981. Yer, İzmir Atatürk Stadyumu.

Ben oradaydım. 16 Mayıs, Cumartesi gününe rastlamıştı. Türkiye 2 nci liginin son haftasıydı. Zirvede bulunan iki İzmir takımı, şampiyonluk maçına çıkıyordu.

17 Mayıs 1981 Pazar günü, İzmir Alsancak Stadında Altay- Kocaelispor maçı oynanacaktı. Bu maçı kaybetse, Kocaelispor küme düşecekti. Beraberlik de riskti. Kazanmak zorundaydık. Biz Kocaelisporlular, 3-4 gün öncesinden İzmir’e gitmiştik.

Hiç unutmam; kafile Başkanımız rahmetli Mehmet Sadık Efe. Altay maçını kazanıp, Lig’de kalmak için her türlü temas ve girişim yapılıyor. Bir gün öncesinde de bütün Türkiye’nin merakla beklediği Göztepe-Karşıyaka maçı oynanacak.

Gitmiştik İzmir Atatürk Stadı’na. O maçı tribünlerde 80 bin kişi izledi. Çok zevksiz bir maçtı, 90 dakika pozisyon olmadı, maç golsüz bitti. Göztepe averajla 2 nci Lig’de şampiyon olmuştu.

…………..

16 Mayıs 1981 tarihindeki Göztepe –Altay maçı, Guinness rekorlar kitabına, girdi. Dünyada bir stadyumda en fazla kişi tarafından izlenen maç, bu maç olmuştu.

Daha önce 30 Kasım 1974 tarihinde İngiltere’de Old Trafford Stadı’nda M.United-Sunderland maçını 60.585 biletli seyirci izlemiş, rekor buymuş. Göztepe-Karşıyaka maçında bu rekor yenilenmişti ve ben de oradaydım.

…………

Bu akşam saat 20.00’de İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadında 2 nci lig Play-Off finalinde Kocaelispor- Sakaryaspor maçı oynanacak. Açtım internete baktım. İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadının seyirci kapasitesi 80.917 kişiymiş. İddia ediyorum. Pandemi yasakları olmasa, bu maça seyirci alınsa, bütün rekorlar kırılır, Atatürk Olimpiyat Stadı’nda bir tek boş koltuk kalmazdı.

20 Mayıs 1981 Pazar günü, biz İzmir Alsancak Stadında Ceyhun’un golleri ile Altay’ı 2-1 yendik. O zamanlar Altay takımının efsane kaptanı olan Mustafa Denizli (sonraki yıllarda Kocaelispor’un teknik direktörü de olmuştu) maçın hakemi Güngör Tunçel’e (ki artık yaşlanan hakemin yönettiği son maçtı, bundan sonra emekliye ayrılmıştı) “Sen bu maçı Kocaelispor’a sattın” diye bağırdığı için kırmızı kartla oyun dışı kalmıştı.

19 Mayıs 1981’de İzmir Atatürk Stadı’nda dünyanın seyirci rekoru kırıldı.

20 Mayıs 1981’de, İzmir Alsancak Stadında biz ligde kalmanın sevincini yaşadık.

Bugün 28 Mayıs 2021. Yasaklar olmasa, bu gece biz seyirci rekorlarını altüst ederdik.

Eminim, bu gece yasaklara rağmen boş tribünler önünde Sakarya’yı yenecek ve 1 inci Lige yükseleceğiz.

…………

Düşünün, şartlar normal olsaydı, yasaklar olmasaydı. Bugün Adapazarı’ndan İstanbul Atatürk Stadı’nın bulunduğu Başakşehir’e kadar her yer Yeşil-Siyah olacaktı. Yıllar var, ezeli rakibimiz,  komşumuz Sakaryaspor ile oynamamışız.

Biz çok büyük camiayız. Sakarya da büyük bir camia. Bu akşam İzmit, Adapazarı İstanbul’a akacaktı. 80 binden fazla insan stadyumu dolduracak, belki Guinness rekorlar kitabına girecektik.

Sonra, maç bitince, dağılacaktık İstanbul’a.

Kumkapı’ya, Pasaj’a, eğlence yerlerine akacaktık.

Şampiyonluk, hem de Sakaryaspor’u yenerek şampiyonluk. Ne büyük bir keyif. Bir faninin hayatında yaşayabileceği belki en büyük sevinç, gurur ve mutluluk.

Bu gün, çok uzun bir gün olacak. Akşamı, maçın başlamasını büyük bir heyecanla bekleyeceğiz. Şampiyonluğu, Sakarya’yı yenerek şampiyonluğu çok ama çok istiyoruz.

Hoş ben, bu akşamki maç bittikten sonra, sonuç ne olursa olsun hem Kocaelispor’un, hem Sakaryaspor’un 1 inci lige alınacağını umuyorum. Ama olsun. Hazır önümüze bu final konulmuşken, Sakarya’yı yenelim istiyorum. Federasyonun kararını Sakarya beklesin. Biz şampiyonluğu kutlayalım.

Bu akşam, futbol kalitesi olarak çok iyi bir maç beklemiyorum.

Ama bizim açımızdan çok heyecanlı, çok gergin bir maç olacağına eminim. Belki uzatmalara, penaltılara kadar gidecek. Belki heyecandan kalbimiz güm güm atacak, nabzımız yükselecek, sinirlerimiz bozulacak.

Biz Sakarya’dan çok daha büyük camiayız.

Bizim takımımız Sakaryaspor’dan çok daha kaliteli ve güçlü bir takım.

Bu akşam İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadı’ndayız. Kalplerimiz orada, ruhlarımız orada.

Bu akşam şanlı Kocaelispor’dan tarihi zaferlerle dolu takımımızdan yeni bir tarihi zafer bekliyoruz.

Bu akşam 1 inci lige yükselmeyi, gelecek sezon yeniden asıl yerimize Süper Lige yükselmenin sevincini ve coşkusunu yaşamayı bekliyoruz.

Haydi arkadaşlar, haydi sevgili futbolcu kardeşlerim. Bu gece arkanızda çok büyük bir camia var. Terinizle, emeğinizle, ruhunuzla bu büyük camiaya layık olduğunuzu bu gece gösterin…

Biz, gün gelir kendi içimizde tartışır, kavga edebiliriz.

Ama bu gece hepimiz katıksız ve ön şartsız Kocaelisporluyuz…

- Kocaeli Ses Gazetesi, İsmet Çiğit tarafından kaleme alındı
https://www.seskocaeli.com/makale/7227776/ismet-cigit/biz-bu-aksam-olimpiyatta-dunya-rekorunu-kirardik