Turcoin davasında tutukluluğa devam kararı

Kocaeli'de "Turcoin" adlı dijital paraya yatırım vaadiyle dolandırıcılık iddiası üzerine açılan davada ikisi tutuklu 37 sanığın yargılanmasına devam edildi. Kocaeli 1. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanıklar Sadun Kaya ve Muhammet Satıroğlu, cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.Duruşmada, bazı tutuksuz sanıklar ile müştekiler ve taraf avukatları da hazır bulundu.
Dava konusu tesiste şimdiye kadar iddia edildiği gibi hayali bir ticaret yapılmadığı, aksine para üretim yapma imkan ve durumunun mevcut olduğunu tespit eden bilirkişi raporu mahkeme heyetine ibraz edildi. Böylece şimdiye kadar, tesislerin boş olduğu ve hayali ticaret yapıldığı algısının yanlış olduğu da ortaya çıkmış oldu.

Duruşmada, bazı müşteki ve katılanların tutuklu sanık Satıroğlu hakkındaki şikayetlerinden vazgeçtiklerini bildiren dilekçeleri sunuldu.Söz verilen Satıroğlu, bilirkişi raporundan da anlaşılacağı üzere üretimin gerçek olduğunu, üretimin devam etmesi durumunda müştekilerin de zararının olmayacağını iddia ederek, tahliyesini istedi.Tutuklu sanık Kaya da bilirkişi raporunun doğru ancak yeterli olmadığını öne sürerek, tahliyesini talep etti.Sanık Satıroğlu'nun avukatı Duygu Usanmaz da bilirkişi raporunun eksik ancak savunmalarını doğrular mahiyette olduğunu iddia ederek, "Ayrıca mahkemece bu rapor geç alınmıştır. Bu da müvekkilimin mağduriyetine yol açmıştır." dedi. Sanık Kaya'nın avukatı Örfü Köksal ise rapordaki eksik hususların ikmali için ek raporun alınmasını istedi.Sanıkların tutukluluk hallerinin devamına ilişkin görüşüne başvurulan cumhuriyet savcısı, sanıkların tutukluluk halinin devamını ve eksikliklerin giderilmesine karar verilmesini talep etti.

Sonuç olarak, Mahkeme heyeti, sebep göstermeksizin sanıkların tutukluluk halinin devamına karar vererek,duruşmayı 17 Eylül tarihine erteledi.

- Kocaeli Ses Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.seskocaeli.com/haber/7245061/turcoin-davasinda-tutukluluga-devam-karari