“İnşallah, yıl sonuna kadar bitecekmiş”

İsmet Çiğit
İsmet Çiğit

Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Tahir Büyükakın, aylardır perişan durumda olan Yürüyüş Yolu güzergahında incelemeler yapmış bölge esnafları ile görüşüp, çalışmalar konusunda incelemelerde bulunmuş.

“Bugün seçim olsa, Büyükşehir’deki oyumuz yüzde 62” diyebilecek kadar siyasetten kopmuş İl Başkanı Mehmet Abi de yanındaymış.. Nedendir bilinmez, yine  Büyükşehir’in Genel Sekreteri hiç ortalarda yok.

Bütün Türkiye’de olduğu gibi, ilimizde de aylarca pandemi kısıtlamaları uygulandı, sokağa çıkma yasağı vardı. Büyükşehir belediyemiz bu dönemde yan gelip yattı. Tam yasaklar bitti, açılma başladı, esnaf iş yapacağım diye umutlandı, bu kez Büyükşehir Yürüyüş Yolu’nu kazdı. Ne yapıyorlar, kimsenin bilgisi yok. Ama Tahir reis, esnafa söz vermiş, “Bu işler yıl sonuna kadar bitecek, ortaya mükemmel bir şehir merkezi çıkacak” demiş.

Yandaş medyada bu haberi, bu beyanatı okuyunca bir İzmitli olarak içim sızladı. Eyvah ki, eyvah.

Aylardır süren bu kargaşa, yılsonuna kadar devam edecekmiş..

Eylül’de okullar açılacak. İzmit yine alabildiğine kalabalıklaşacak. Bu memlekette insanların hali nice olacak..

Bizim Tahir Reis, henüz çömez bir Genel Sekreter’ken, tramvay yolu için “200 günde bitecek” demişti de 700 günde bitirememişti. Şimdi, Yürüyüş Yolundaki işler için “Yıl sonuna tamam” diyor.. Acaba 2021 yılının sonuna mı, yoksa, bir sonraki yılın sonuna mı merak ediyorum.

Bu işler bitince Yürüyüş Yolu’nun taşları rengarenk olacak, yağmur yağıp ıslandığında, taşların rengi değişecekmiş.. Vay vay vay…

Başka kentlerde  “Akıllı şehir” uygulamalarına geçildi. Trafiğin yoğun olduğu kavşaklarda kameralar durumu tespit ediyor, ışıklar trafiği akıtacak şekilde yanıyor..

Bizim burada yaptığımız iş, yağmur yağdığında renk değiştiren taşlar döşemek.

Görelim bakalım, nasıl olacak?

…………….

6 Eylül’de eğer gerçekten okullar açılırsa,  bu yürüyüş yolundaki iş de gerçekten yılsonuna kadar devam ederse, bu kent 6 Eylül ile 31 Aralık tarihleri arasında perişan olacak demektir. Allah hepimize kolaylık versin.

Yine Tahir Reis açıklamış.. Bu işler bitince Hürriyet Caddesi araç trafiğinden tamamen arındırılacak,. Yürüyüş yolu olacakmış. Batı-Doğu yönünde araç trafiği, sadece Cumhuriyet Caddesi’ne verilecekmiş..

Doğu-Batı yönünde  Atatürk Bulvarı’ndan gelen araçlar, End.Meslek lisesi önünden Leyla Atakan’a dönecek, buradan İnönü Caddesi’ne çıkacak, yoluna devam edecekmiş..

Koskoca Yürüyüş yolu’muz zaten var. Merkez Bankasından End.Meslek lilesi’ne kadar  Hürriyet Caddesi’ni de yürüyüş yolu yapmak ne demek?.Ne gerek var. Bu kentin şehir içi trafiği için yeni caddelere ihtiyacı varken, biz mevcudu ortadan kaldırıyoruz. Böyle bir uygulamada  Leyla Atakan Caddesi, İnönü Caddesi trafiği nasıl taşıyacak?

Eğer bu uygulama yapılacaksa, Heykel Yokuşu’ndan aşağıya iniş verilmeli.. Acısu Parkı inişinden,  eski Garajlar mevkiinden D-100’ün her iki yönüne çıkış verilmeli.

Hürriyet Caddesi de şehir içi trafiğinden çıkartılırsa, İzmit’te araba ile bir yerden bir yere gitmek imkansız hale gelecektir.. Kimse bunun hesabını yapmıyor mu?

Bu kent yılsonuna kadar bu inşaat kargaşasını nasıl çekecek. Bu işler bittikten sonra bütün kaldırımlar da yenilenecekmiş. Bari, hepsini birden yapın.. Hazır ortalık karışıkken, kaldırımları da yenileyin. Yok, önce Yürüyüş Yolu’nda işkence çekilecek, sonra bu bitince kaldırımlara geçilecek.

Hürriyet Caddesi araç trafiğine tamamen kapanacaksa, bunun planlarını çok iyi yapmak gerekiyor.

Eğer şehir merkezindeki iki büyük caddeden biri  araç trafiğine kapanacaksa bu cadde Hürriyet mi olmalı, Cumhuriyet mi olmalı  tartışılması gerekirdi. Bu da yapılmadı. Madem Hürriyet Caddesi’ni tamamen araç trafiğine kapatacağız, bu caddeye boydan boya tramvay yolu döşeyelim. İnsanların yürümesi için zaten Yürüyüş Yolu var.. Şehir merkezinden tramvay geçer, isteyen istediği yere gider.

Bunu da düşünen, tartışan yok... Hoş düşünseler ne olacak?

Kuruçeşme yönüne 2 kilometre tramvay yolu yapmaya kalktılar, yüzlerine gözlerine bulaştı.

………….

Çok önceden yapılması gereken işlere çok geç başladılar.

Bizim Yürüyüş Yolu’na basit dokunuşlar yeterdi, bunlar birilerine para kazandırmak için çok büyük işlere kalkıştılar.

Şimdi bu işlerin yılsonuna kadar devam  edeceğini söylüyorlar.

Korkuyorum İzmit için, kaygılanıyorum.. Bu şehir iş bilmez insanların elinde kaldı.

Çöp kokusu içinde, lağım kokusu içinde bir sıcak yaz geçiriyoruz.

Sonbahardan, kıştan İzmit’in geleceğinden çok kaygılıyım.

Elbet bunlar gidecek. Ama gidene kadar da en büyük tahribatı korkarım İzmit’e verecekler.

- Kocaeli Ses Gazetesi, İsmet Çiğit tarafından kaleme alındı
https://www.seskocaeli.com/makale/7544308/ismet-cigit/insallah-yil-sonuna-kadar-bitecekmis