Sorun uçtakilerde..!

Güngör Arslan
Güngör Arslan

Bütün uyarı ve ikazlara rağmen AŞI sorununu bir türlü çözemiyor ve istenen ya da olması gereken aşı rakamlarına ulaşamıyoruz. Hem de hastalık riskinin yeniden artmasına rağmen.

Peki, kimler aşı olmuyor ya da hangi kesimler AŞI olmama konusunda DİRENÇ gösteriyor?

Benim gözlemim şu: UÇTAKİLER AŞI OLMUYOR..!

Şimdi diyeceksiniz ki kim bu uçtakiler.

Toplumun ucunda yaşayanlar.

Bunun sağı, solu yok. Düşünceleriyle UÇTA yaşayanlar çok ilginçtir ki AŞI olmaya karşı çıkıyorlar.

Belki de bu ülkede son yıllarda belki de ilk kez sağın ve solun ucunda yaşayanlar bir olayda hem fikir oldular ve birlikte hareket ediyorlar.

Ve tabi bunda eğitimsizleri yani acı ama cahil diyeceğimiz bir kesimi de maalesef eklemek gerekiyor.

Bu düşüncem öyle masa başında ya da oturduğum yerden kendi kendime oluşturduğum bir düşünce değil. Yattığım cezaevinde kaldığım koğuşlarda yaşadıklarımdan edindiğim gözlemler bunlar. Aşı sıram geldiği an hiç düşünmeden AŞI oldum. Cezaevi yönetimi AŞI konusunda mahkumlara bir kağıt veriyor ve bu kağıtta aşı olup olmayacağımız soruluyor. İki şık var ve mahkumlar hangi şıkkı imzalayacakları konusunda hiçbir baskıya maruz kalmıyorlar, olmak istemeyenlere de herhangi bir yaptırım yok.

Ben ilk şaşkınlığı aşı olmak istemeyenlerin çokluğunu gördüğümde yaşadım. Elimden geldiğince, dilim döndüğünce aşı olmaları konusunda ikna etmeye çalıştım. Kimilerini ettim kimilerini edemedim.
Edemediklerimin ortak özellikleri ya çok cahil ve bilinçsiz ya da uçta yaşayanlar.

Aşırı düşüncede olanlar veya kendilerini öyle görüp tanımlayanlar, çok bilmişler ve her konuda kendilerini bilgili zannedip, söz söyleme hakkına sahip olduklarını düşünenler maalesef AŞI konusunda da anlamsız bir DİRENÇ gösteriyorlar ve böylesi hayati bir konuda AYAK diretiyorlar.

Ben toplumda yaşayan Yüzde 5 bir çoğunluğun mantıklı ya da mantıksız her şeye karşı çıktığını düşünürüm.

Siz ağızınızla kuş tutsanız da bu yüzde 5’lik kesimi ne ikna edebilirseniz ne de kendinizi onlara anlatabilirsiniz. Ama AŞI gibi bir olayda toplumun yüzde 24’ü gibi bir kesim direnç gösteriyorsa orada ciddi ciddi düşünmek gerekiyor.  Demek ki en hayati konularda bile toplumun neredeyse 4’te 1’lik bir kesimi bir noktada buluşup uzlaşamıyor.

Bu tehlikeli bir durum ve gidişat.

Uçtakiler her gün çoğalıyor.

MEKTUP ADRESİM: KANDIRA KAPALI CEZAEVİ T-1 / B-12 KOĞUŞU KANDIRA / KOCAELİ

- Kocaeli Ses Gazetesi, Güngör Arslan tarafından kaleme alındı
https://www.seskocaeli.com/makale/7583518/gungor-arslan/sorun-uctakilerde