Hodri Meydan’ın açıklamasına imza atarım

İsmet Çiğit
İsmet Çiğit

Çok büyük özlem ve umutla beklediğimiz 1 nci Lig’deki ilk maçımızı Pazartesi günü Ümraniyespor ile oynadık. Maçın sonucu biz Kocaelisporlular için elbette hüsran oldu, üzüntü oldu. Ancak, ilk maçlar her zaman her türlü sonuca açıktır.

Toptan hiç anlamayan, Kocaelispor’u hiç sevmeyen ve umursamayan, Trabzonspor-Gümüşhanespor karması bir siyasi parti yönetimi kurmuşsunuz, bunların sağdan soldan topladığı (hangisinin menajeri daha çok avanta verdiyse) futbolcularla tamamen değişik bir takım kurmuşsunuz.

Sezon başında, hazırlık kampında Teknik Direktörünüz sağlık nedenleriyle  takımın başında olmamış. Bütün bu faktörler göz önüne alındığında Kocaelispor-Ümraniyespor maçıyla ilgili çok detaylı sportif eleştiri yapmanın doğru olmayacağı açıktır.

Kendi evimizdeki ağır yenilgiye rağmen bizim takımımızdaki bazı oyuncularda bir ışık olduğunu da gördük. Belki bu takım, kısa sürede toparlanır, bu hafta Ankaragücü’yü yener, bir daha hiç maç kaybetmez, şampiyon bile olur.

Ama Kocaelispor bugünkü sığ kafaların elinde kaldığı, bir futbol kulübü olmaktan çok bir siyasi partinin arka bahçesi gibi görüldüğü sürece küme de düşebiliriz.

Bütün bunlar ayrı tartışma konusu. Asıl tartışmamız gereken, çok uzun bir aradan sonra içine seyircinin girdiği Yeni Kocaeli Stadyumunun hali.

………………………….

Ben maç için stada gitmedim. Bu sezon çok önemli maç olmazsa gitmeyi de pek düşünmüyorum. 1 nci Lig maçlarını hem Digitürk, hem TRT canlı veriyor. Stadı gören, stada çok yakın konumda olan, bu nedenle de  çok yoğun ve çok iğrenç çöp kokusu etkisi altında olan evimde, herkesin de tahmin edebileceği gibi  biramı açtım, maçı izlemeye koyuldu.

Kocaeli Stadından yayın başlar başlamaz, önce dikkatimi maraton tribününün boşluğu çekti. Maçı evde Kocaelispor’un çok fanatik taraftarı olan küçük oğlum Emir’le birlikte izliyoruz. Ben önce , stattaki seyirci kısıtlaması nedeniyle bu bölgeye seyirci alınmadığını düşündüm. “Hayret bir şey stadın tam orta tribününe neden seyirci almamışlar. Bunlar manyak mı?” dedim. Hemen, oğlum Emir düzeltti, “Baba o bölümde koltuk yok. Bu nedenle o bölüme seyirci alınmıyor” dedi.

Akla aykırı, inanılmaz aptalca bir durum. Kameraların en çok gösterdiği bölümde koltuk yok ve seyirci alınmıyor. Stad sanki tamamen boş görünüyor.

Kocaelispor’un taraftar örgütü Hodri Meydan maç sonrası bildiri yayınlamış. Bu konuya değinmişler. Ayrıca bizim stadın zemininin iğrenç haline dikkat çekmişler.

Dünyanın en iyi iklime sahip bölgesinde yaşıyoruz. Bütün stadlarda, Adana’da, Hatay’da bile zeminler pürüzsüz yemyeşil, bizim stadın zemini köstebek yuvası. Geçen sezon da rezaletti.

Stadımızın yolu yok. Otoparkı yok. Dışarıdan görünüşü iğrenç. Badana boya istiyor. Maraton tribününde koltuk yok, seyirci giremiyor. Zemin rezalet. 

Hodri Meydan bütün bunlara dikkat çekmiş, Gençlik Spor İl Müdürü’nün istifasını istemiş.

Taraftar örgütü Hodri Meydan’ın bu bildirisinin altına imzamı atıyorum. Bu kadar sahipsiz, bu kadar rezil bir kent olamaz. Türkiye’nin en güzel, en görkemli stadyumunu yapmışız. Bu stadyum ile Avrupa Futbol Şampiyonasına talip olmuşuz. Bu stadda iki haftada bir maç oynanıyor, zeminin haline bakın. Bu stada iki yıldır bir tek seyirci girmiyor, tribünlerin haline bakın.

Kocaelispor’un yönetimi ne kadar rezil, kepaze, yetersizse, bu kentin yönetimi, Büyükşehir Belediyesi, Gençlik Spor Müdürlüğü yönetimi de aynı ölçülerde.

Ne demek stadın en önemli, en görünen yerine koltuk konulmadığı için seyirci almamak.

Ne demek bu iklimde bu stadın zeminini bu kadar kötü halde bırakmak.

Ne demek, 5 yıl önce biten stada hala bir yol yapamamak. Bu stadın otoparkını açamamak.

Buradan bütün öfkemle ve  avazım çıktığı kadar  bağırıyorum: Bu işi yapamayacaksa, yapmayacaksa bu kentin Gençlik ve Spor İl Müdürü hemen istifa etsin.

Biz bu 1 nci Ligi çok özledik. Biz bu muhteşem stadla da geçmişi zaferlerle dolu Kocaelispor’la da gurur duymak istiyoruz. Böyle tembel, iş bilmez, sorumluluğunu yerine getirmez yöneticilere katlanmak zorunda değiliz.

- Kocaeli Ses Gazetesi, İsmet Çiğit tarafından kaleme alındı
https://www.seskocaeli.com/makale/7628159/ismet-cigit/hodri-meydanin-aciklamasina-imza-atarim