Sahaflar kitapseverleri bekliyor

Salgın döneminde uygulanan kısıtlamalar çok sayıda sektörün dinamiklerini değiştirdi ancak kısıtlamaların gevşetilmesi ile beraber sahaflar eski günleri, özellikle de sahaf ve kitap festivallerini dört gözle beklediklerini belirtiyor. Onlara göre e-ticaret giderek güç kazansa da sahaf dükkanına adım atmak, alışveriş yapmak bir kültürü zenginleştiren ve önemli ekonomik aktivitelerden biri.

“Türk klasikleri ücretsiz verilsin”

Sahaf Şerafettin Ergül: "Okulların açılması ile birlikte kitap satışları arttı. Öğrenci ve veliler kitapların pahalılığından şikâyetçi. Gelir düzeyi düşük ülkelerde korsancılık her zaman olur. Korsancılığı önlemek için kitapları ucuzlatmak gerekir. Üç çeşit kitap basım şekli vardır. Birinci halk tipi, ikincisi standart, üçüncüsü ise özel baskı ile olur. 12 yaşına kadar bütün öğrencilere Türk klasikleri ücretsiz olarak verilmelidir. Bu şekilde okuma kültürü oluşturulabilir” tüm okullar yayınevleri istila altındadır. Müdüre iyi para veren kitabını içerde çok rahat satıyor” şeklinde rekabetsiz bir ortamın var olduğunu söyledi.

“İnsanlar kitaplara dokunarak almak istiyor”

Zafer Tozlu (Tozlu Raflar Sahafı): "İki senedir pandemi ile mücadele ettik. Bazı kurum ve kuruluşlar destek verdik dedi ama biz devletten başka destek almadık. İnsanlar artık online alınan kitapların yanlış gelmesinden bunaldı. Artık insanlar kitaplara dokunarak almak istiyor. Kitaplardaki yoğunluk en fazla Milli Eğitim'in önerdiği 100 temel eser kitapları.  Kocaeli’de belli başlı yerler dışında kitapçılık tamamen kalktı. Belediyenin devamlı denetlemesi gerekiyor. İnternet sitelerin korsan kitapçılığı revaçta. Başka kitaplardaki bandrol uygulamasını başka kitaba basarak okuyucunun korsan kitap almasını sağlıyor. Kültür Turizm Bakanlığının kitaplara, sinemaya, tiyatroya destek vermesi gerekiyor." dedi.

İlhan Yılmaz (İKM yayıncılık): "Sahafların eğitim sezonunu güçlükle atlatmaya çalışırken, yıllardır İzmit’te aynı kırtasiyelerde yoğunluk oluyor. Prensip olarak önerilen kitaplara karşı değiliz. Tekelleşmeye ve okul yönetimlerinin bu tekelleşmeye çanak tutmasına karşıyız” şeklinde rekabetsiz ortamdan şikayetçi oldu.

- Kocaeli Ses Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.seskocaeli.com/haber/7795868/sahaflar-kitapseverleri-bekliyor