Sözde ders kitaplarını devlet ücretsiz veriyor

Devlet, ders yılı başında bütün öğrencilere ders kitaplarını ücretsiz vermekle övünüyor ama son günlerde pek çok veliden bu ders kitapları konusunda çok yoğun şikayetler alıyorum.

Özel okullarda çocuk okutan velilerden çok fazla ek ders kitabı isteniyor. Özel okuldaki bir öğrencinin velisi, binlerce lira okuyarak dışarıdan kitap alıyor. Devlet okullarında da aynı sorun var. Neredeyse bütün öğretmenler, sanki devlet ders kitabı vermemiş gibi öğrencilerin eline bir kitap listesi tutuşturuyor. Hattı bazı öğretmenler ve bazı okul yöneticileri, bu kitapları hangi kitapçı veya kırtasiyeciden alacaklarını da velilere dikte ediyorlar.

Öyle üç-beş kuruş değil bu kitapların parası. Hemen her veli, 500-750 TL ödeme yaparak çocukları için kitap almak zorunda kalıyor. Kimsenin bu konuda sesi çıkmıyor. Bu kentte okul giysileri için bazı okullar velilere mağaza ismi empoze ettiler, ses çıkmadı. Şimdi okullardaki ek ders kitapları için büyük istismarlar söz konusu.

Bütün veliler çocuklarını okula gönderirken çeşitli sıkıntılar çekiyor. Bu sıkıntıların üzerine okullardan talep edilen kitapların masrafı artık bardağı taşıran son damla oluyor.

Devletin verdiği ücretsiz kitaplar yetersizse bunu bilelim. Birileri bu okul kitapları konusunda çok büyük haksız kazanç elde ediyor. Ne acıdır ki, eğitim sistemi içindeki birileri de bu haksız kazançtan kendilerine komisyon çıkartıyorlar. Olanlar da çocuklarını okutmak için çırpınan, kendi boğazından kesip çocuğunun eğitimine harcayan velilere oluyor.

Çok çarpık bir düzen var ve bu düzen, her geçen yıl daha da büyüyüp, organize bir hal alıyor. Bu işler böyle gidecekse, en azından devlet “Biz bütün öğrencilerimizin ders kitaplarını ders yılı başında öğrencilerin masasına koyuyoruz. Ders kitaplarını ücretsiz veriyoruz” diye hava atmaya kalkmasın.

- Kocaeli Ses Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.seskocaeli.com/haber/7800334/sozde-ders-kitaplarini-devlet-ucretsiz-veriyor