Birinci öncelik Parlamenter Sistem

İsmet Çiğit
İsmet Çiğit

Güzel ülkemdeki en ileri fanatik AKP’li seçmenin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı en çok seven ve savunan seçmenin, hatta öyle sanıyorum ki Sayın Cumhurbaşkanı ve yakın çevresindeki insanların da artık gördüğü ve kabul ettiği bir gerçek var:

“Tek Adam” sistemi tutmadı.

Türkiye büyük vaatlerle yönetim sistemini değiştirmişti. Her alanda uçacak, kalkınacak, dünya devi olacaktı.

Aslında parlamenter sistemde yönetilirken Türkiye’nin pek çok sorunu vardı. Ama bugün sorunlar çok daha fazla ve eskisinden çok daha büyük hale geldi.

Mevcut milletvekillerinin hiçbirinin de (AKP ve MHP’li vekiller de dahil) bu sistemden memnun ve mutlu olduklarını sanmıyorum.

Milletvekillerinin bir saygınlığı vardı. Hükümetlerdeki Bakanlar halkın seçtiği milletvekillerinden oluşurdu. Bunların hepsi ortadan kalktı.

Bugün ekonomiden eğitime, dış politikadan mülteci sorununa, yargıdan sanata, spora kadar her alanda ülkemiz çok daha büyük sorunlarla boğuşuyor. Her geçen gün halkın yaşam seviyesi aşağıya iniyor, Türkiye itibarsız bir ülke haline geliyor.

…………..

Bu tablo ortadayken, birinci konu önümüzdeki seçimi kimin kazanacağı, kimin cumhurbaşkanı olacağı değildir. Türkiye’nin yeniden, ama eski dönemdeki aksaklıkları ortadan kaldıracak biçimde güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçişi sağlaması gerekir.

Tek adamlık sistemine geçişi sağlayan referandumda “EVET” çok az farklı çıkmıştı.

İnanıyorum ki Türkiye’de yakın gelecekte “Yeniden parlamenter sisteme geçilsin mi?” referandumu yapılsa, çok daha büyük oy oranıyla kabul edilir.

Çünkü, bu Tek Adam sisteminden çok küçük bir azınlık dışında herkesin canı yanmış bulunuyor.

………………….

Bu bağlamda geçen hafta sonunda İstanbul’da çok önemli bir toplantı yapıldı. Millet ittifakını oluşturan CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti’nin kurmayları dışında, kamuoyundaki değer ve itibarları çok hızlı olmasa da her geçen gün biraz daha yükselen DEVA ve Memleket Partisi kurmaylarının da katılımıyla  “Parlamenter sisteme geçiş” toplantısı gerçekleşti.

6 siyasi partinin kurmayları ayrıntılar konusunda tam olarak uzlaşma sağlayamasalar da,  “Yeniden parlamenter sisteme geçilmesi gerektiği” konusundaki iradelerini ortaya koydular.

Parlamenter sistem güçlendirilsin. Bunun yanında yine Cumhurbaşkanı’nı halk seçsin. Cumhurbaşkanı’nın yetkileri geçmiştekinden daha fazla olsun. Hatta, yeniden Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı seçilsin. Bunlar çok önemli değil.

Ama halkın kendisini temsil etmesi için oy verip seçtiği milletvekillerinin bir değeri olsun. Her konuda son söz sahibi Meclis olsun. Türkiye’yi yönetecek hükümetlerin Bakanları, halkın seçtiği milletvekillerinin içinden belirlensin.

O zaman halkın sistemi denetlemesi çok daha kolay olacaktır. O zaman, ülkede söz sahibi olma yetkisine sahip insanlar kendilerinde daha fazla sorumluluk hissedeceklerdir.

Koalisyonlar kötü bir şey değildir. Güçlendirilmiş, kuralları tam olarak belirlenmiş bir parlamenter sistem kurulsun, gerekirse hükümetler 2-3, hatta daha fazla partinin katıldığı koalisyonlardan oluşsun.

Emin olun, ülkemizde bugün yaşanan ve herkesi etkileyen olumsuzlukların büyük bölümü çok kısa sürede çözülür.

6 siyasi partinin hafta sonundaki İstanbul toplantısını bu nedenle önemsiyorum. Önemli bir başlangıç olduğunu düşünüyorum.

Bu yapının içine, bugün oy potansiyelinin en az yüzde 10’larda olduğu herkesçe kabul edilen HDP’nin katılması, giderek ivme kazanan TİP’in katılması, lideri yurt dışında kaçak durumda olsa da potansiyeli olduğu bilinen bir Genç Parti’nin katılması da son derece önemlidir.

Türkiye elbette seçim ne zaman olacak? Seçimde Cumhurbaşkanlığına kimler aday olacak? Seçimde sandıktan kim çıkacak? Gibi soruların yanıtlarını tartışacaktır, tartışmalıdır.

Ama birinci konu, öncelikli konu, “Tek Adam” sisteminden “Güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş” konusu olmalıdır. Bu konudaki ayrıntılar titizlikle ve görüş birliği içinde hazırlanmalı, halkın önüne herkesin anlayacağı şekilde konulmalıdır.

Artık görünen bir gerçek var ki, Tek Adam sistemi ile Türkiye yönetilemiyor. Bugün Tek Adam Recep Tayyip Erdoğan olduğu için değil. Bu sistem içinde kim olursa olsun sistemin yürümesi mümkün değildir.

Bu gerçeği toplumun kısa sürede kavraması ve mevcut siyasi artıların, en azından AKP ile MHP dışındaki bütün siyasi partilerin bu konuda üzerlerine düşeni bir an önce yapması gerektiğine inanıyorum.

- Kocaeli Ses Gazetesi, İsmet Çiğit tarafından kaleme alındı
https://www.seskocaeli.com/makale/7831291/ismet-cigit/birinci-oncelik-parlamenter-sistem