Zor maçta, çok önemli 3 puan

Kocaelispor, bu gece bu ligin güçlü takımlarından Tuzlaspor karşısında çok değerli bir galibiyet aldı. İzmit’e ligin yenilmez takımlarından biri olarak gelen Tuzlaspor, tek gole boyun eğmek zorunda kaldı.

Kocaelispor olarak çok mu iyi oynamadık? Bence hayır. Ama bu maçı kazanmayı hak ettik ya da kazanmayı hak edecek kadar istekli ve arzulu oynamayı becerdik.

……………

Ben hala Kocaelispor’da bir şeylerin yanlış gittiğini düşünüyorum. Maç öncesi röportajında Mustafa Reşit Akçay yine ilginç laflar söyledi.

“Kocaelispor Türk futbolunda çok önemli bir figür. Çok büyük bir camia. Bu nedenle çok büyük beklentileri var. Kolay beğenmiyorlar” dedi.

Trabzon Filozofu Hocamız açısından çok doğru saplantılar. Bu camiayı tanımaya başladığını gösteriyor. En azından bu camianın Engin Koyun’dan ve O’nun AKP fanatiği, Trabzonspor amigosu As Başkanından ibaret olmadığını artık anlamış.

Ama aynı Mustafa Reşit Akçay, aynı röportajın içinde, “Bu ligde bütün maçlar çok zor. Bütün rakipler çok güçlü. Bu ligde bir maçı kazanamıyorsan, kaybetmemeyi becereceksin” gibi laflar etti. Televizyon ekranından edindiğim izlenim, hani Tuzla maçı başlamadan önce Mustafa Hoca’ya “Golsüz beraberlikle 1 puanı hemen verelim” deseler kabul etmeye hazır gibiydi.

……………..

Kocaelispor, maçın büyük bölümünde rakibinden üstün oynadı.

Hodri Meydan grubunu, tribün liderlerini kutluyorum. Maç boyunca hiç susmadılar. Özellikle bu maçı TV’den izleyenlere Kocaelispor camiasının ölmediğini, eskisi gibi dimdik ayakta olduğunu gösterdiler.

Sezonun ilk maçı olan Ümraniye maçında yediği goller hariç, oynadığı her maçta ve bu maçta kaleci Korcan kalitesini gösterdi. Ben sezon başından beri bizim takımda Yılmaz, Atilla, Mehmet Taş, Musa Nizam’ı beğeniyorum. Çok kaliteli futbolcular.

Önemli kariyere sahip Dino, çok kaliteli bir futbolcu olduğunu top her ayağına geldiğinde gösteriyor.

Ama sezon başında milyonlar harcamış, bu ligin belki en pahalı takımını kurmuş Kocaelispor’da yıldız hala Benhur. Bu çocuğu, rahmetli Üzülmez’in çok boş yere sattığı Gökdeniz Karadeniz’e benzetiyorum.

Dino’nun asistinde çok usta vuruşla tek golü attı ve 3 puanı aldı.

Lütfen, Kocaelispor’a bakıp bana söyleyin:

Trabzon ve Gümüşhane lobisinin dizayn ettiği, komisyoncu, simsar menajerlerin yönlendirmesi ile kurulan bu takımda, “Vay canına. Bu adamı da nereden nasıl bulmuşlar?” diyebileceğiniz bir futbolcu var mı?

Bana göre, bizim takımın yerli oyuncuları, yabancılardan çok daha iyi ve değerli.

Bu takımda, “Bu çocuk çok iyi futbolcu. Bizim takıma uzun yıllar hizmet eder. Belki de çok büyük paraya büyük takımlara, Avrupa’ya falan satarız” diyebileceğiniz bir futbolcu var mı? Bu da yok. İyi de bu takımı, hangi uzmana, hangi futbol araştırmacısına bakarak kurmuşlar? Bu takımı kurmak için harcanan milyonlarca TL’yi nasıl sorumsuzca harcamışlar.

Mustafa Hocamızın “Beraberlik yeter” mantığı sayesinde maçın son 15 dakikasında bir hayli baskı yedik. Tuzla beraberlik için çok saldırdı, doğrusu biraz şansımız yaver gitti.

Şu tespitimi de belirtmek isterim. Kocaelispor camiası, Mevlüt Erdinç’e bir kredi açmalı. Mevlüt belli ki hazır değil. Ama topu ayağına aldığında, kendisine iyi pas verildiğinde kalitesini hemen belli ediyor. Mevlüt bu takımda çok iş yapacaktır. Dino ile Mevlüt biraz fizik güçlerini toparlasınlar, bu ligde leblebi gibi gol atarlar.

Çok zor maçtan çok kıymetli üç puan aldık. Bana göre, Mustafa Hoca’ya rağmen, Mustafa Hoca’nın “Beraberlikte iyidir”ine rağmen aldık. Artık yüzümüzü yukarıya çevirebiliriz. Bu takımın potansiyelinin çok daha yüksek olduğuna inanıyorum. Futbolcular doğru yerde oynatılır, bu takım her maçta sahaya “Siz kazanırsınız” mantığıyla çıkartılırsa, büyük işler yapabiliriz.

En azından bu sezon boyunca “Acaba başımıza bir iş gelir mi?” diye dertlenmek durumunda kalmayız.

- Kocaeli Ses Gazetesi, Spor bölümünde yayınlandı
https://www.seskocaeli.com/haber/7835320/zor-macta-cok-onemli-3-puan