Palamut, takoza geldi

İsmet Çiğit
İsmet Çiğit

Yine bir Pazar günü ve ben yine siz değerli okurlarım için bir yeme içme yazısı hazırladım.

Bu mevsimin kıymetini bilmek lazım. Bu mevsim, “Balık mevsimi”.

Hala ve her şeye rağmen dünyanın en lezzetli balıkları bizim denizlerimizde. Üstelik, her şeyin alabildiğine pahalanmasından şikayet ettiğimiz ülkemizde, hala dünyanın en lezzetli balıklarını en ekonomik fiyatlarla yeme şansına sahibiz.

Tabii artık dışarıda, içkili lokantalarda balık yemek herkesin harcı değil. İlimizde balığı çok iyi pişiren pek çok alkolsüz balık lokantası var. Ben, bunların hiç birine gitmiyorum. Bu balıkları, yanında kıvamında ve yakışanı bir iki ile yemek gerektiğine inanırım. Dışarıda bu imkan sınırlanmışsa, evinizde keyif yapabilirsiniz.

………………………..

Geçen hafta Pazar günü evde hamsi keyfini size anlatmıştım. Bu hafta evde palamut keyfi yaptım ve sizlerle bunu paylaşacağım.

Hemen her yazımda belirtirim; balık bir bakıma bir kültür konusudur. Bu mevsimde hiç bir yerde bayat ya da buzhaneden çıkmış balık olmaz. Özellikle İzmit’te her balıkçıdan alacağınız balık tazedir, hatta büyük olasılıkla o sabah denizden çıkmıştır.

Buna rağmen,  herkesin, her ailenin bir balıkçısı olması gerekir. İster Balıkhan’daki balıkçılardan, ister İzmit içinde bu mevsimde sayıları bir hayli artan balıkçılardan biri olsun. Ama mutlaka sizin bir balıkçınız olsun.

Tezgahın karşısına geçtiğinizde, her zaman alışveriş yaptığınız balıkçınızla kısa bir sohbete girin. Mesela ben, yıllardır evime aldığım balığı Balıkhan’da Rizeli Kardeşler dükkanından alırım.

Sahibi hoşsohbettir, güler yüzlüdür. Zaten balık işi bu mevsimde günlük borsa gibidir. Allah ne verdiyse, denizden ne çıkmışsa, kentteki bütün balıkçılarda aynı balık olur ve hemen hepsinde fiyatları aynıdır. Belki Pazar yerlerindeki balıkçılarda (onların kira ve personel gideri olmadığı için) biraz daha ucuz olabilir. Balıkçı dükkanından 30 TL’ye aldığınız bir kilo hamsiyi, pazardan 25 TL’ye alabilirsiniz.

Balıkçınızla yakınlaşmak, balığınız hazırlanıp, poşete konularak size verilene kadar ayak üstü sohbet etmek iyidir. Balıkçınız size, satın aldığınız balığı evde nasıl pişireceğiniz konusunda da ayak üstü faydalı bilgiler verebilir.

Yine çok sık yazmışımdır, okurlarım mutlaka bilir: benim favori balığım Palamut’tur. Ağustos sonu, Eylül başında tezgahlara ilk gelen küçük boydaki (tanesi 250-300 gram) Palamuta Çingene Palamutu denir. Palamut henüz “Çingene” boyutlarındayken eve almam. Çünkü yağsızdır ve pişirmesi büyük ustalık ister. Hatta, pişirdikten sonra bazı soslarla da tatlandırmanız gerekebilir.

Geçen hafta tezgahlara artık büyümüş palamutlar geldi. Tanesi 750-800 gram ağırlığa ulaşan bu palamutları, isterseniz balıkçınıza fleto yaptıra bilir, ortadan ikiye böldürerek alabilirsiniz. Ama büyüyen palamut, artık “Takoz” kestirilebilir.

Balıkçınız, sizin önünüzde pırıl pırıl palamutu eline alır,  önce ustalıkla temizler. Sonra “Takoz” istiyorum” dersiniz. O temizlenmiş palamutu önündeki tahtaya yatırır, çok keskin bıçakla, yuvarlak dilimler halinde keser.

Ben, ince dilimlenmiş takoz palamut severim. Balıkçıma da ince dilimlemesini rica ederim. Bir palamutu 4-5 dilime de bölebilirsiniz,  8-9 dilim halinde de ince takoz yapabilirsiniz. Baş tarafından başlanarak dilimlenen palamut balığında kuyruk bölümüne sıra gelince balıkçınız önce kuyruğu kesip atar, sonra bu son bölümü de fleto gibi ikiye bölüp, tahtanın üzerindeki palamut dilimlerini sizin için açtığı peçete koyar.

Geçen hafta irileşmiş Palamutu 40 TL’ye aldım. İnce dilim takoz yaptırdım. Akşam eve gitmeden önce telefon açıp eşime, “Bu akşam yemek yapma, balık getiriyorum” dedim.

İzmit’in helvacısından 25 TL’lik küçük dilim bir helva da aldım. Eve gelirken cebimdeki para durumuna bir baktım, Palamutun yanına  bir 35’lik almaya kalksam,  rakı pahalı, kıyamadım. Mahalledeki tekel bayiine girdim, “Beyaz Şarap” istedim. Sevilen firmasının yaptığı, ağzı mantarlı olmayıp, vida kapaklı olan, yani öyle fıçılarda falan dinlendirilmeden piyasaya sürülmüş bir şişe beyaz şarabımı da 35 TL’ye aldım.

Evde tam bir ziyafet sofrası. Takoz kesilmiş palamut dilimleri, üzerine bol limon sıkılarak yumuşatılmış tahin helvası, eşimin özenle hazırladığı içinde çok lezzetli Çanakkale domatesi, Çengelköy hıyarı ve bol beyaz soğan bulunan bir salata. Kadehimde fiyatı ucuz, ama içimi çok keyifli, (eve gelir gelmez dolaba koyup, iyice soğutmuştum) beyaz şarap.

Palamut dilimlerini una bulayıp, yeni yağda kıvamında kızarttık.

Dışarıda bu sofrayı kursanız, kişi başı 200-250 TL’den aşağı ödemezseniz. Evde maliyet iki kişi için bile 100 TL’ye geçmiyor. Eşim içki içmez. Ben vidalı kapaklı şarabın yarısını içebildim. Vidalı kapağını kapattım, yeniden dolaba koydum, ertesi gün sek olarak devam ettim.

Eşim, “Balığın yanında bir de makarna yapayım mı?” diye sordu, istemedik. 4-5 takoz dilim palamut. Bir dilim kızarmış ekmek, bol salata, üstüne helva, yanında beyaz şarap. Mükellef bir yemek değil mi?

Tavsiyemi hep tekrarlıyorum sevgili dostlar. Bu mevsimde sofranızda mutlaka balığa yer açın. Bir balıkçınız olsun. Balık almayacak olsanız bile zaman zaman gidip, balıkçınızın tezgahına bakın, sohbet edin.

Bu sezon evde hamsimi, palamutumu yedim. Prensip olarak tutulmasına karşı olduğum için çinekop almam…

Lüfer sezonunu henüz açamadım. Evde lüfer de pişirtmem. Lüfer çok özel bir balıktır, mutlaka ustası tarafından kıvamında pişirilmesi gerekir. Umarım, önümüzdeki hafta Muharrem Usta’dan bir davet alır, O’nun elinden Geçit’te bir de Lüfer keyfi yapar, gelecek Pazar da size bunu anlatırım.

- Kocaeli Ses Gazetesi, İsmet Çiğit tarafından kaleme alındı
https://www.seskocaeli.com/makale/7952793/ismet-cigit/palamut-takoza-geldi