Neresinden baksanız acayip tuhaf bir iş

İsmet Çiğit
İsmet Çiğit

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin son meclis toplantısında Büyükşehir yönetimi tuhaf bir açıklama yaptı. Dediler ki, “Mevcut Fuar merkezi binası kullanılamaz halde. Kartepe sınırları içinde yeni bir arazi aldık. Burada ilimizin yeni Fuar merkezi binasını yapacağız”.

Bizim Güngör araştırmış. Ayrıntılara ulaşmış. Büyükşehir Belediyesi’nin satın aldığı arazi Kartepe ilçesi sınırlarında, Özdilek AVM’nin biraz ilerisinde, Cengiz Topel Havaalanı arazisinin hemen yanında.  321 dönüm pırıl pırıl bir arazi.

Bu arazi, 1. derecede mutlak tarım alanı. Yani, adam ekseniz, adam bitecek bir alan.  Arazinin sahipleri (Uygun Ailesi) yıllardır burayı mutlak tarım arazisinden çıkarmak ve imar izni almak için uğraşıyor. Ama Tarım Bakanlığı ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi karşı çıkıyor ve imar izni verilmiyor.

Şimdi Büyükşehir Belediyesi, 100 milyon TL ödeyerek bu mutlak tarım arazisi olan araziyi alıyor ve üzerinde dev bir Fuar Merkezi inşa edeceğini açıklıyor.

………………………

Bu olaya hangi açıdan bakarsanız bakın, çok acayip bir olaydır.

Dünyanın hiçbir yerinde, hele bu pandemiyle birlikte bütün dünyada yiyeceklerin değeri artmışken, 1. derece tarım arazisi üzerinde inşaat yapılmaz. Hele hele Fuar Merkezi gibi fantezi bir yatırım hiç yapılmaz. Siz, arazinin sahiplerine yıllarca imar izni vermemişsiniz, şimdi bu araziyi nasıl tarım alanından çıkartıp, inşaat yapacaksınız?

Bana göre asıl tuhaf olan konu, şehrimizin Türkiye’ye örnek gösterilecek bir Fuar merkezi varken, yenisini yapmaya kalkmaktır. Sefa Sirmen, mevcut Fuar Merkezi binasını, yarısı çöplük, yarısı bataklık olan, hiç kullanılmayan çok değersiz bir arazi üzerinde yaptırmıştı.

Üstelik, mevcut Fuar merkezi binasının hasarlı ve kullanılamaz halde olduğu da bir büyük yalandır. Binanın, Kızılay’a peşkeş çekilen bölümünde, bakımsızlık ve ihmal nedeniyle çökmeler olmuş. İnşaat işlerinden anlayan bir arkadaşımla konuştum. “Mevcut bina çelik konstrüksiyon olarak yapılmıştır. Çürümesi falan mümkün değil. Onarılabilir” dedi.

Şimdi bizimkiler, sırf Sefa Sirmen’den kalan, Sirmen’i hatırlatan bir büyük eseri daha yok etmek, “Bakın biz daha iyisini yaptık” diyebilmek için mevcut Fuar Merkezi binasını çöpe atıyorlar.  1. sınıf tarım arazisi üzerinde yeni bir Fuar Merkezi yapmaya kalkıyorlar.

…………………

Bizim kuzu pirzola-taze portakal suyu meraklısı yalaka ve yalama yerel medyamıza bakarsanız, Büyükşehir Belediyesi bu dönemde her alanda büyük tasarruf yapıyor. Tahir Reis, Büyükşehir’in beş kuruşunu bile hesap ederek kullanıyor.

Ama şu savurganlığa bakın. 1. derecede tarım arazisini yok ediyorlar. Bu araziye 100 milyon TL ödüyorlar. Üzerine dev bir Fuar Merkezi yapacaksınız. Bunun içinde yüzlerce milyon TL para harcanacak.

Siz mevcut, mükemmel binayı kullanmamışsınız. Kasten çürütüp, çöpe atmışsınız. Belki 15-20 milyon TL’lik bir harcama ile ihya edilebilecek durumda bir tesis bulunurken, sırf siyasi inatla bu binayı çöpe atıp,  yenisini yapmaya kalkıyorsunuz. Bu yapılan, aptallık, hödüklük değilse, en azından ihanettir. En azından milletin parasını har vurup harman savurmaktır.

İnşallah ömrümüz yeter görürüz. Yeni Fuar Merkezini o tarım arazisi üzerinde yaparlar da, arka arkaya ihtisas fuarları düzenler, bu şehre bir değer kazandırırlar.

Hiç sanmıyorum.

Ama umarım böyle olur.

Ne diyecekler biliyor musunuz; “Bakın biz Fuar merkezini olması gereken yere, havaalanının hemen yanına yaptık”.

O çevrede diğer tarım arazilerinin üzerine de büyük 5 yıldızlı oteller yaparsınız. Fuar merkezine uçaklarla mal ve insan taşır, o otellerde yatırır,  İzmit’e en küçük bir değer kazandırmadan kendi küpünüzü doldurursunuz.

Bu aşamada benim bir İzmitli olarak bir önerim var; Büyükşehir Belediyesi, mevcut Cengiz Topel Havaalanının arazisini de satın alsın. Nasıl olsa, bu havaalanı kullanılmıyor. Yurt içi seferler bile yapılmıyor.

Nasıl Cumhurbaşkanımız İstanbul’da Atatürk Havaalanını yok ettiyse, Tahir reisimiz de şu Cengiz Topel’i yok etsin.

Hatta havaalanına ait o çok geniş arazi İzmit’in yeni çöplüğü olsun. Nasıl olsa, bir havaalanı yaptılar, çöplük gibi kullanılıyor,  Fuar merkezinin yanındaki geniş alanı da çöplük yapsınlar, hiç değilse Alikahya bölgesi kurtulsun.

…………..

Bu şehirde çok yanlış, çok tuhaf işler yapılıyor sevgili dostlar. Bir kısmı cahillikten, iş bilmezlikten, kimseye danışmamaktan yapılıyor.

Bir kısmı, kasten, bu şehre ihanet olsun, birileri kolay para kazansın, İzmit kaybetsin ve gerilesin diye yapılıyor.

Tuhaftır, kimsenin de sesi soluğu çıkmıyor.

Gerelim bakalım, 1. sınıf tarım arazisine nasıl yapılaşma izni alacaklar.

Görelim bakalım, yeni Fuar merkezi binası için yandaş müteahhitlere ne kadar para savuracaklar? Görelim bakalım, yeni Fuar merkezi kaç senede bitecek ve bitince burada neler yapacaklar?

Yazık bu şehre, gerçekten çok yazık.

Kimlerin eline kaldık?

- Kocaeli Ses Gazetesi, İsmet Çiğit tarafından kaleme alındı
https://www.seskocaeli.com/makale/8000407/ismet-cigit/neresinden-baksaniz-acayip-tuhaf-bir-is