Kocaelispor’u da bu hale DIŞ GÜÇLER getirmiştir

İsmet Çiğit
İsmet Çiğit

Biz gerçek Kocaelisporluların çıkarsız, beklentisiz Kocaelispor’u sevenlerin içi yanıyor.

Benim içim buram buram yanıyor.

Buz gibi biraları arka arkayı vuruyorum, içimde yanan ateşi söndüremiyorum.

Kendi sahamızda Menemen’e nasıl yeniliriz?

Kocaelispor nereye gidiyor?

……………………..

Ülkemizin hali malum.

Ulusça fakirleştik, perişan olduk.

Her gün daha fazla fakirleşip, perişan oluyoruz.

Bu gidişattan sorumlu olan, ülkeyi yönetenler, “Dış güçler bunu yapıyor” diyorlar.

Kocaelispor’un hali, memleketin gidişatı gibi. Kulübün kötüye gittiği her açıdan görülebiliyordu ama kulübü yönetenler gerekenleri yapmadılar. Tam tersine, hatalarında ısrar ettiler. Şimdi düşünüyorum da, Türkiye’de Türk Parasının pula dönmesine neden olan dış güçler, acaba Kocaelispor’un da bu duruma deşmesine mi neden oldular?

…………………

Bütün Kocaelisporlulardan bir ricam var. TFF 1. Lig Puan Cetvelini önünüze açın ve inceleyin.

Menemen’e de yenilen Kocaelispor,  20 puanla 8. sırada.  Ligin zirvesindeki Ümraniye’nin 27 puanı var. 7 puanlık fark elbette kapanabilir. Play-off hattının en altında, 6. sırada bulunan İstanbulspor’un da puanı 20. Yani aynı puandayız ve hala ligi play-off hattında bitirme şansımız çok yüksek.

İyi de ligde düşme hattının en üstünde, 16. sırada bulunan Manisa FK’nın da 14 puanı var. Bu hafta Adana’da kupa maçı oynadıktan sonra Manisa’ya gideceğiz. Bizi yenerlerse, puan farkı 3’e düşecek. Sonraki hafta ilimize Erzurum geliyor. Bir de onlar yenerse, düşme hattındayız. Bu sezon 1. Lig’den 4 takım düşecek.

Kocaelispor bu kadar kötü yönetilirse, yapılması gerekenler zamanında yapılmazsa, ilerleyen haftalarda çok kötü durumlara düşebiliriz.

……………………….

Şimdi, Kocaelispor neden bu hallere geldi, anlatmaya çalışayım.  31 Mart 2019 tarihinde yapılan seçimler sonunda Tahir Büyükakın Büyükşehir Başkanı oldu. O sıralar benim de aram iyiydi, çok baskım oldu. “Kocaelispor’u sahiplen. Üç yıl içinde Süper Lige çıkar. Sen de çok büyük siyasi itibar kazanırsın” diye baskı yaptık.

Tahir Bey havaya girdi ama fazla havaya girdi. Birden bire Sefa Sirmen olmaya kalktı. Kocaelispor’u şampiyon yapacak, Süper Lige çıkartacak, Avrupa Kupalarında oynatacak, kendisi de bunun siyasi rantını toplayacaktı.

Ama her şeyi yanlış yaptı. Hep yanlış yönlerden hedefe ulaşmaya kalktı. 2019 yılının Haziran ayında Kocaelispor kongreye giderken,  seçime üç listenin girmesi söz konusuydu. Camianın içinde bu işe talip olanlar vardı.

Tahir Reis yumruğunu masaya vurdu. Rahmetli Hüseyin Üzülmez de meraklıydı. Herkesi kenara çektirdi, Hüseyin Üzülmez’i Kocaelispor’a başkan olarak atadı. Benim ÖZGÜR KOCAELİ’den kovulmam da aynı dönemlere rastlar.

Gazetenin patronu Recep Haldız yönetime alındı. Ben gazetede olduğum sürece beni susturamayacaklarını, Kocaelispor’da yapılan bütün yanlışları yazacağımı biliyorlardı. Bu aşamada beni de pasifize edip, kurtulmayı tercih ettiler.

Sandılar ki,  bütün yerel basını da susturacaklar. Tahir Reis, taraftar gruplarının bazılarının liderleriyle masaya oturdu. Onlara tavizler verdi. Sandı ki Kocaelispor taraftarı onlardan ibarettir.

Oysa Kocaelispor çok büyük bir camia.

Öyle menfaat için Kocaelisporlu gözükenlerden ibaret değil. Ben kendi ailemden, kendi arkadaş grubundan biliyorum. Bu takımın çok aklı başında, çok fedakar ve sevdalı taraftarları var. Bazı grupları besleyip, kendinize küfürü önlemekle Kocaelispor’u yönetemezsiniz.

Rahmetli Hüseyin Üzülmez kuşkusuz iyi niyetliydi. Ama Kocaelispor’a Başkanlık yapacak kriterlere uygun değildi. Kendisinin ve kulüpten alacaklı olan yöneticilerin alacaklarını tahsil etmek için, bu takımın en değerli oyuncusu Gökdeniz Bayrakdar’ı yok bahasına sattı. Üzülmez zamanında çok hatalar yapıldı. Zaten emir kuluydu. Kocaelispor Başkanı değil, partinin bir biriminin başkanıydı.

Üzülmez rahatsızlandı, yerine Engin koyun atandı. Bugünkü Koyun yönetimi, daha da partizan, daha da emir kuludur. Bu yönetimin karar alabildiği en önemli konu, hangi futbolcunun (61), hangi futbolcunun (29) numaralı formayı giyeceğini belirlemektir. Bunların hiç biri için (41) numaralı formayı kimin taşıyacağı önemli değildir.

Her şeye rağmen, bir şeyler yolunda gitti, biz mucize bir maçın sonunda Hekimoğlu’nu play-off’ta yendik, Sakaryaspor’u play-off finalinde ezdik ve 11 yıl sonra 1. Lige yükseldik.

Sakarya’yı 4-0 yenip 1. Lige çıktığımız gece, Atatürk Olimpiyat stadında Mustafa Reşit Akçay ile helalleşip, yolları ayırmak gerekirdi.

Zaten adam hastaydı. Zor nefes alıyordu. Ama bu takımın başına siyasi tercihle belki cemaat, tarikat tavsiyesiyle gelmişti. Akçay’la vedalaşmak, emir kulu Koyun yönetiminin harcı değildi.

Abuk sabuk transferler yaptılar. Dino dışındaki bütün transferler Kocaelispor’a zarar olmuştur. Bu transferler de birilerinin çok yüksek komisyonları cebine indirmeleri, tarikat, cemaat ve siyasi parti kartvizitleri ile yapılmıştır.

KEV’i de satıp ayağa kalkmaya hazırlanan Kocaelispor’u yeniden 100 milyonluk borç batığına soktular. Çok afaki sözleşmeler imzalamış, işe yaramaz futbolcuların cenneti yaptılar.

Şimdi; sahamızda Menemen’e bile yenilen bir takımımız var. Bizim içimiz yanıyor. Ama Kocaelispor’u bu hale getirenlerin umurunda bile değil.

Çünkü onların içinde zerre kadar Kocaelispor sevgisi bulunmuyor.

Her şeye rağmen biz dik duracağız. Bizim içimizdeki Kocaelispor sevgisi ve bağlılığını hiç kimsenin törpülemesine izin vermeyeceğiz.

Ancak bu siyasetçi geri kafalılar yüzünden Kocaelispor yeniden çok zor günlere gidiyor.

KEV’i satıp borçların bir kısmını ödeyerek Türkiye’deki en temiz kulüplerden biri haline gelmiştik. Yeniden Kocaelispor’u batırıyorlar.

Bu yönetimin Teknik Direktör’ü değiştirmek, takıma yararlı olacak futbolcuları seçip transfer etmek gibi yetkileri de yok. Bunlar emir kulu. Siyaset ne emrederse,  ancak onu yapabilirler.

Ne yazık ki, hem sportif açıdan, hem ekonomik açıdan Kocaelispor’u batırıyorlar. Eminim kendileri de zerre kadar üzülmüyorlar.

Bu yönetim kurulundaki pek çok kişi için, özellikle bu transferleri yapanlar için, Kocaelispor’un küme düşmesi, borç batağına sürüklenmesi hiç mühim değildir. Trabzonspor şampiyon olsun, AKP yeniden seçim kazansın, bunlar şakır şakır göbek atıp, sosyal medyadan övünerek yayınlarlar.

Biz dik duracağız. Biz sıkı duracağız. Biz Kocaelispor’uz. Ben bunları yazdıkça, troller çıkıp, “O zaman al Kocaelispor’u sen yönet” diyorlar.

Parayı Büyükşehir veriyor. Milletin parası veriyor. Şu yönetimde bunca siyaset meraklısı AKP’li müteahhitin yanında iki tane futboldan anlayan adam olsun, Kocaelispor yine bu duruma düşmez.

Bu kulübün bir yüksek Divan Kurulu var. Başkanı emekli Hakim Feridun Güray’dır. Yıllar var, Yüksek Divan Kurulu toplanmadı. Davet edin, toplansın. Hep birlikte bu kötü gidişata bir çözüm bulalım. Kocaelispor Tahir’lerin, Koyun’ların, Trabzon sevdalılarının takımı değildir.

Herkes korkup sussa bile, ben doğru bildiklerimi haykırmaya devam edeceğim.

- Kocaeli Ses Gazetesi, İsmet Çiğit tarafından kaleme alındı
https://www.seskocaeli.com/makale/8729470/ismet-cigit/kocaelisporu-da-bu-hale-dis-gucler-getirmistir