Gerçek Kocaelispor taraftarına üzülüyorum

Tuğrul Kırankaya
Tuğrul Kırankaya

Daha önce de yazmıştım. Futbolla çok fazla alakam yok. Ama fırsat buldukça babamın memleketi Sivas’ın takımını, dedemin bana sevdirdiği Galatasaray’ı ve doğup büyüyüp yaşadığım kentin takımı Kocaelispor’u takip ederim…

Sivasspor kötü gidişin ardından toparlanmaya başladı.

Galatasaray ligde iyi değil ama Avrupa’da kendisini mart ayına taşımayı başardı.

Ya Kocaelispor. Kazandığı maçlarda bile taraftarı çıldırtıyor. Hiç olmayacak maçları kaybediyor.

Belli ki Kocaelispor çok kötü yönetiliyor. Belli ki Kocaelispor’un teknik kadrosu başka bir dünyada, uzayda falan yaşıyor.

Bu kadar büyük paralar harcanarak kurulmuş bu kadar güçlü ve değerli bir takım nasıl bu halde olabilir. İzmir’de Altınordu karşısında 20. dakikada 2-0 öne geçmişken, nasıl bu maçı 3-2 kaybedebilir?

Kocaelispor sevdalısı, tutkunu olduğunu bildiğim, Kocaelispor ile yatıp kalkan pek çok arkadaşım var. Kocaelispor’un hali, onları ülkenin içinden geçtiği ekonomik durumdan çok daha fazla üzüyor, kahrediyor.

Bu dönemde dar ve sabit gelirli bir Türk vatandaşı olmak çok zor bir iş.

Ama hem dar ve sabit gelirli bir vatandaş, hem de Kocaelisporlu olmak gerçekten dayanılamayacak kadar zor ve ızdıraplı bir iş. Onların haline çok üzülüyorum.

Yönetim ve Teknik kadroyu en kısa zamanda bırakmaya davet ediyorum. Biz çocukken “bir şey bilmiyorsan git mektebini oku” derlerdi.

Onun için biran önce bu işi beceremediğinizi kabul edin. Taraftarı çileden çıkartmayın.

---------------------------------------------------------

DİKKAT! Kapı komşunuz bir Arap olabilir

 

Türk Parası çok hızlı şekilde ve büyük oranda değer kaybedince her şey ucuzladı. Özellikle emlak fiyatları yabancılar için çok cazip hale geldi.

Hele hele petrol zengini Araplar için Türkiye artık tam bir cennet. Bu nedenle yabancılar, özellikle İran, Irak, Katar, BAE’nin zenginleri yatırım amacıyla Türkiye’den konut satın alıyorlar.

Devletin resmi rakamlarında da yabancıların özellikle Kasım ayında Türkiye’den çok fazla konut satın aldığını gösteriyor.  Sadece konut almıyor Araplar. İyice ucuzlamış şirketleri de satın alıyorlar.

Pek yakında evinizde kapı komşunuz bir Arap aile olabilir. Benim oturduğum sitede oldukça fazlalaştılar. Yeni projelerde 3 yatak odalı evler yapılıyor. Kültürleri bize uygun değil.

Pek yakında çalıştığınız işyerinin patronu da bir Arap olabilir. Artık kaçınılmaz oluyor bu durum.

Yıllardır Atatürk’ün gösterdiği çağdaş uygarlık yolunda ilerlemeyi, Avrupa’nın bir parçası olmayı istedik, hedefledik, özledik.

Ama başaramadık.

--------------------------------------------------------------------

Bakan Nebati hiç konuşmasa

 

Türkiye’nin en önemli sorunu ekonomik gidişat.

Bu dönemde işini çok iyi bilen, konuştuğu zaman her sözü can kulağı ile dinlenen, aklı başında, millete karşı saygılı bir Ekonomi Bakanı’na çok ihtiyacı var.

Ama böyle bir dönemde adeta piyangodan çıkar gibi Bakan yardımcısı Nurettin Nebati Hazine ve Maliye Bakanı oldu.

Adamın eğitimi ekonomi değil. Türkiye ekonomisi batarken bu adam Bakan yardımcısıymış.

Hadi bütün bunları geçtim. Maliye Bakanı çıkıp bir yerde konuştuğunda, bir gazeteye röportaj verdiğinde ortalık birbirine giriyor.  Saçma sapan sözler söylüyor ve ortalık biraz daha karışıyor.

Ne yapalım, başka adam yoksa denildiği gibi kimse bu görevi kabul etmiyorsa Bakan Nebati görevine devam etsin.

Ama birileri uyarsın da bari hiç değilse böyle abuk sabuk konuşmasın.

Oturduğu koltuk saçmalama yeri değil. Babasının işleriyle övünen ergenlik zamanını biran önce atlatır inşallah.

Ülkede kimlere, ne görevler veriliyor şaşırıyorum artık.

-------------------------------------------------------------

Ben yine uyarayım

 

Bu yıl kış bir hayli gecikti… Bitmekte olan yılın sonlarına gelindi, havalar yeni soğudu. Ama önümüzde en az 3 ay kış var. Üstelik soğuk geçmesi beklenen bir kış.

Geçenlerde bir yazımda bizim şehrimizin kış koşullarına ne kadar hazır olduğunu sormuştum. Hazır kar batıda Edirne’ye, doğuda Bolu’ya kadar gelmişken, önümüzdeki günlerde bölgemizde de kar ve don beklenirken bir kez daha sormak istiyorum.

Bizim şehrimiz, kış koşullarına hazır mı?

Büyükşehir belediyesi,  karlı-buzlu yolları trafiğe açık tutabilmek için yeterince tuz veya solüsyon hazırladı mı? Yoğun geçecek kış sezonunda bütün sorumluluğu Büyükşehir’e bırakmak da haksızlık. İzmit Belediyesi’nin en iyi çalışan birimi Temizlik İşleri. Onların da hazır olması, yeni ekipler oluşturması lazım.

Havalar iyice soğuduğunda yaya köprülerinin basamaklarını buz tutacak. Kaldırımlarda kalın buz tabakaları oluşacak. İzmit Belediyesi’nin yayaların düşmesini, bir yerlerini kırmalarını önlemek adına hazır ekipler bulundurması lazım. Malum, hastanelere ortopedi alanında kullanılan tıbbi malzemeler de verilmiyor. Maazallah buzda kayıp düşseniz, bir yerinizi kırsanız tedavi de olamazsınız.

İzmit zaten çok sorunlu, çok sıkıntılı bir kent. Havalar iyice soğuyup, kar yağdığında sıkıntılar daha da artacaktır. Mesela SEDAŞ olası arızalara çabuk müdahale için yeni ekipler oluşturuyor mu? Mesela İSU olası su arızalarına çabuk müdahale edecek ekipler kurdu mu?

Bu şehirde yaşayan sıradan bir insan olarak ağır kış koşullarından çok korkuyorum. Normal şartlarda yaşamanın çok zor olduğu bu kentte, biraz ağır bir kış geçirirsek, her halde hepimiz perişan oluruz.

-------------------------------------------------------------

NARİN LAHMACUN

 

Körfez Yeni Yalı Camii’nin hemen altında Kenan ustanın Narin lahmacunu. Daha önce İzmit’te Ahmet Tandoğan’la beraber işlettiği Ankara caddesindeki dükkandan itibaren tanırım kendisini.

Tertemiz bir dost, bir arkadaştır. Mesleğinde de gerçekten tertemizdir.

Bir insanın eli çok önemlidir bu lezzetlerde.

Kenan ustada bunlardan biri. Ne yapsa mükemmel, ne yapsa leziz.

Adana ve Urfa kebap, Pide ve Lahmacun özel lezzetleri arasında. Hepsini denemelisiniz. Yanında salatası da ikramı. Lahmacun hala 10 TL. Kuşbaşılı pide 45 TL. Fiyatlar oldukça makul.

Müşteriye karşı utancından zam yapamamış. Bu durumda “Biraz kaybımız oluyor ama ilerde bunu telafi ederiz” dedi.

Sipariş vermek isterseniz 0.530 329 52 71 No’lu telefondan Kenan ustaya ulaşabilirsiniz.

Önce gidip orda fırının başında sıcak sıcak lahmacunu yemenizi tavsiye ederim.

Eşinizi ve çocuğunuzu alıp gidebilir, misafirlerinizi ağırlayabilirsiniz.

Benden söylemesi, sizden denemesi.

Hepinize afiyet olsun.

- Kocaeli Ses Gazetesi, Tuğrul Kırankaya tarafından kaleme alındı
https://www.seskocaeli.com/makale/8872171/tugrul-kirankaya/gercek-kocaelispor-taraftarina-uzuluyorum