Hisse Alımlarında En Sık Yapılan Hatalar

Genellikle borsa hakkında gerekli bilgiye sahip değildirler veya duygularının kendilerini yönetmesine izin veriyorlardır. Hisse alımı sırasında en sık yapılan hataları ve bunlardan nasıl kaçınılacağını sizlerle paylaşacağız.

Temel Bilgi Yok

Hisse senedi satın almadan önce belirli temel bilgilere sahip olmak gereklidir. En yaygın hatalardan biri, önceden bilgi sahibi olmadan alışverişe başlamaktır. Örneğin, kendinize sorun, hacim profili gibi gelişmiş bir ticaret terminolojisi biliyor musunuz? Bu ve benzeri konularda daha fazla bilgiyi https://www.trusted-broker-reviews.com/tr/ adresinde bulabilirsiniz). Ancak temel bilgilere sahip olmayan kişi, döviz piyasasında çok para kaybetme riski taşımaktadır.

Üçüncü Hata: Riskleri Çeşitlendirmemek

Riskleri çeşitlendirmek, satışların gerçekleşmesindeki başarının temelidir. Özel yatırımcılar için bu şu anlama gelir; çeşitlendirme konsantrasyonu yener, yani çeşitli sektörlerden hisse senetlerine yatırım yaparken bir portföydeki risklerin hafifletildiği anlamına gelir. Bir sektör kriz yaşarsa, portföyün tamamı değer kaybetmez. Bununla birlikte, birçok özel yatırımcı bu temel kuralı yeterince takip etmemektedir, çünkü portföylerinde çok fazla bireysel hisse bulunmaktadır.

Dördüncü Hata: Krediyle Hisse Almak

Kredi ile hisse satın almak, borsadaki profesyonellerin kullandığı bir stratejidir. Bir bankadan veya bir komisyoncudan hisse satın almak için borç alırlar. Hisse fiyatı yükseldikten sonra tekrar satarlar ve borçlarını öderler. Böylece, aradaki farkı kâr olarak nakite çevirirler. Ancak hisse fiyatı artıp düşmezse, banka veya komisyoncu onlardan daha fazla para ödemelerini bekler.

Beşinci Hata: Körü körüne Tavsiyeleri Takip etmek

Hisse satın alırken, deneyimsiz yatırımcılar, sözde borsa profesyonellerinin tavsiyelerine uyma eğilimindedir. Ancak eski bir borsa deyişi şöyle der: "Serçeler çatılardan ıslık çalıyorsa, stok zaten çok pahalıdır." Başka bir deyişle: "Bir sonraki büyük şey" zaten gazetedeyse, artık içeriden olan bir ipucu değildir. Dotcom balonunu (Dot-com balonu 2000 yılının Mart ayında teknoloji firmalarını yer aldığı borsa endeksi olan NASDAQ'daki senetlerin büyük değer kaybı yaşamasıyla sönen ekonomik balon), 3 boyutlu yazıcının etrafındaki balonu veya mevcut blok zinciri balonunu düşünün.

Altıncı Hata: Durma Fiyatlarını Belirlememek

Hisse alıcıları, hisse fiyatı düştüğünde bile sabır ve soğukkanlılık göstermek zorunda olsalar da, herhangi bir işlem yapmadan kayıpları kabul etmek zorunda değiller. Öncelikle, artık bir hisse senedi tutmaya istekli olmadığınız daha düşük bir ağrı eşiği tanımlamanız gerekir. Hisse senedi alıcıları bu amaçla hisse senedi portföylerine durma (stop) fiyatları koyarlar. Fiyat önceden sabitlenmiş bir fiyatın altına düşerse, komisyoncu bir alıcı bulursa menkul kıymetler otomatik olarak satılır. Bu, yatırımcıların kendilerini fiyatlardaki sert düşüşlere karşı korumalarını sağlar. Durma fiyatları her zaman akılda tutulmalıdır.

- Kocaeli Ses Gazetesi, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.seskocaeli.com/haber/9525247/hisse-alimlarinda-en-sik-yapilan-hatalar